Maliye Bakanı Mehmet Şimşek faiz artışı kararının ardından verdiği ilk mesajda, "Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz" derken, ekonomi uzmanları da faiz kararlarına ilk tepkilerini verdiler.

BAKAN

BEKLENTİLER 250 BAZ PUANDI

Piyasanın beklentisi 250 baz puan artış olacağı yönündeydi.

Merkez Bankası'nın faize ilişkin açıklamasında "Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir" ifadelerine yer verildi. Faiz artırımının devam edileceği vurgulanan açıklamada, "Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir" denildi.

MAKSİAD’dan Toki’ye İthal Mermer Tepkisi MAKSİAD’dan Toki’ye İthal Mermer Tepkisi

“ENFLASYON YÜKSELECEK”

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın kararının enflasyonu etkileyeceği görüşünde. İktisatçı Hayri Kozanoğlu, politika faizinde yapılan yüksek artışın, Merkez Bankası'nın 2023 yılı enflasyon tahmininin yüzde 62'ye yükselmesi anlamına geldiğini belirtti. Kozanoğlu, faiz artışının kaybedeninin Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, kazananın ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay olduğunu belirtti.

Kozanoğlu sosyal medyada yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "Merkez Bankası politika faizini beklenenin üzerinde 750 puan artırdı. Metinde enflasyonun tahmin aralığının üst sınırında gerçekleşeceği söyleniyor. Bu da Merkez Bankası'nın 2023 enflasyon tahminini %62’ye yükseltmesi anlamına geliyor. Piyasalar nezdinde 750 puan faiz artışının; Kazananı:Cevdet Akçay Kaybedeni:Gaye Erkan Temel faiz tezi çöpe atılanı: Artık onu da siz söyleyin."

HAYRİ KOZANOĞLU

"YAPISAL REFORMLARLA DESTEKLENMESİ GEREKİR"

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise sürecin yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Eğilmez, "Merkez Bankası politika faizinin % 25'e yükseltilmesi, faiz hala enflasyonun çok altında olsa da, insanlarda doğru politikalara dönüş umudu yarattığı için kurda gerilemeye yol açtı. Yeterli olmasa da olumlu bir adım. Yapısal reformlarla desteklenmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

mAHFİ EĞİLMEZ

"SIKILAŞTIRMA BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR"

Ekonomist Güldem Atabay'da politika faizinin beklenenin 500 baz puan üzerinde artırıldığına dikkat çekti. Atabay, enflasyon konusunda uyardı. Atabay ayrıca Merkez Bankası'nın faiz artışının süreceğini açıklarken herhangi bir beklenti koymadığına dikkat çekerek bu durumun belirsizliği sürdürdüğüne vurguda bulundu. 

Atabay şunları söyledi:  "Basit metin net mesajlar: Kademeli faiz artışı yanında miktarsal sıkılaştırma ve sadeleşme devam edecek. 2023 TÜFE'nin %62 etrafına daha yakın olacağı ekiyle. Uzun zamandır ilk ferahlık. Merkez Bankası, faiz artışlarına devam edeceğini açıklarken, beklenti seviyesi koymuyor. Dolayısıyla %25 faiz henüz %65-70 enflasyonla mücadele etmeye yetmeyeceği gibi %35-40 aralığına çıkması halinde dahi faiz seviyesi yetersiz kalma riski taşımakta. Bu açıdan da belirsizlik devam ediyor."   

GÜLDEM ATABEY

Ekonomist Emre Alkin, “Merkez vurdu gol oldu…” yorumunu yaptı. Bir paylaşım daha yapan Alkin, “Baktın olmuyor, bakmayacaksın. Yapacaksın. Şimdi sıra bankalarda.” dedi.

"ENFLASYON BEKLENTİLER DÜZEYDE OLACAK"

Merkez Bankası’nın yeni atanan üyelerinin işlerini yapma niyetini ortaya koyduğunu belirten Ekonomi yorumcusu Uğur Gürses de, “Eski metinlerdeki palavra kısımlar tamamen atılmış. Ancak ‘bu yıl gitti, gelecek yıla odaklandık’ demişler “enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir.” Dedi.

Barış Soydan da, "Merkez Bankası politika faizini beklentilerin epey üzerinde artırarak %25'e çıkardı. İlk tepki: Dolar 26.60'a indi, borsadaki altın sertifikasında %5'e yakın çok sert bir düşüş var. Sertifikada bunun olabileceği belliydi" ifadelerini kullandı.

“MERKEZ BANKASINI TEBRİK EDERİM”

Türkiye Ekonomi Modeli denen şey bugün itibari ile bittiğini söyleyen Özgür Demirtaş, Merkez Bankasını tebrik ederim dedi.

Demirtaş, “Bugün Merkez Bankasının aldığı karar doğru yönde bir karardı. Samimi bir şekilde ve can-ı gönülden tebrik ettim. Ancak kimse her şey düzeldi sanmasın. Bu kararlar benzer hızda ve kararlı şekilde sürmezse ekonomi düzlüğe çıkmaz aynı hatta daha büyük kötülükle devam eder. Ülke olarak büyük zaman kaybettik. Bu faiz artışı 2-3 yıl önce olsa, Dolar/TL çok daha düşük seviyede olacaktı, Enflasyon böylesine patlamayacaktı. Kendimiz ettik, kendimiz bulduk. Şimdi doğru karar alındı. Ama bu kararlar devam etmezse TL'de değer kaybı devam eder. Enflasyon hız kesse bile yüksek kalır. Aman! o yüzden doğrudan bir daha şaşmayalım. Çünkü hepimiz fakirleşiyoruz. Bu ülke hepimizin.” Dedi.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ

“MALİYETİ PAYLAŞMA ZAMANI”

Ekonomist Ali Çufadar: TCMB kararlı ise (ki öyle söylüyor); ‘reel faiz’ için referans enflasyon şimdilik %35'tir. Kredi - Mevduat faiz farkının da tarihsel ortalamaya yakınsaması önemlidir. Aksi halde, istikrar yolunda maliyet; reel sektör ve vatandaşın üstüne biner!  Bireyseller çok çarpıcı reel faiz ödeyecekler. Reel sektör de ‘reel faiz’ ödemeye başlayacak.  Artık bankaların ‘faiz marjı’ kritik; maliyet ‘hakkaniyetli’ paylaşılıyor mu? Odak burası olmalı. Politika faiz artış eğiliminin biraz süreceği varsayımıyla; krediye ulaşmak şimdi çok daha kritik. Reel sektör; krediye kolaylıkla ulaşabilmeli. Özel bankalar; ‘makul faizlerle’ kredi kanallarını açmalı, açılacağını düşünüyorum. Maliyeti paylaşma zamanı.” Dedi.

ali Çufadar