DİSK’e bağlı Emekli Sen ve Tüm Emekliler Sendikası üyeleri Bayramyeri Meydanı’nda toplanarak emekli maaşlarına zam yapılması talebinde bulundu. TÜİK verilerine göre yapılacak maaş artışının, emeklinin yaşam hakkını hiçe saymak olarak yorumlayan emekliler hükümete seslendi.

Emeklilere Denizli Esnafından İndirim Emeklilere Denizli Esnafından İndirim

Grup adına Emekli Sen adına Nursel Sevinç açıklama yaptı. Polat emeklinin açlık, sefalet ve yoksulluk içinde olduğunu kaydederek, “2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret, bir kez daha hükümet ve işveren tarafından oy çokluğuyla belirlendi. 17 bin 2 lira olarak duyurulan rakam, bugün açlık sınırıdır. Milyonlarca işçi ve ailesini açlığa mahkûm eden bu rakamın ardından, geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon oranları ile biz emeklilere yapılacak zam oranları da belli oldu. Yıllık enflasyon yüzde 64,77 olarak açıklandı. Bu rakamlar ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçeğini yansıtmıyor. Açıklanan enflasyonla beraber, memur emeklilerine yapılacak altı aylık zam oranı yüzde 49,25; işçi ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 37,5 oldu. Bizler, işte bu oranların, biz emeklilerin iradesini ve yaşam hakkını hiçe saymaktan başka bir anlam ifade etmediğini haykırmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

‘ASGARİ ÜCRET KARŞISINDAKİ KAYIBA DİKKAT ÇEKTİ’

Sevinç emekli aylıklarının asgari ücret karşısında günden güne değer kaybettiğini hatırlatarak; “Asgari ücret hâlihazırda işçilerin zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayabilecek düzeyde değilken, emekli aylıkları asgari ücrete oranla her geçen yıl düşmeye devam ediyor. 2002 yılından 2023’e kadar geçen 21 yıllık süreçte aylıklarımızın asgari ücret karşısındaki kaybı yüzde 40’ları aştı.

Sistematik bir biçimde haklarımıza saldıranlar, aylık bağlama oranlarımızı düşürdü. Yetmedi, güncelleme katsayımızı düşürdü. Bu da yetmedi, aylıkların alt sınırı oranını düşürdü. Aylıklarımızı düşürmek için ellerinden geleni yapanlar, bir tek enflasyonu, bir tek işçi ve emekçilerin üzerindeki vergi yükünü düşürmeyi başaramadı. On yıllardır reform adı altında yaşama geçirilen ve her geçen gün yoksullaşmamıza neden olan politikalara karşıyız” diye konuştu.

EMEKLİLER HESAP SORACAK

Sevinç açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Resmi enflasyon ile gerçek enflasyon oranları arasındaki derin fark sürerken, emeklilere yapılan resmi enflasyon oranındaki zamlar, ekonomik büyümeden bizlere zırnık verilmediğini gösteriyor. Ekonomi büyürken, özellikle işçi ve Bağkur emeklilerinin resmi enflasyona hapsedilmesi, emekliler arasındaki eşitsizliği de derinleştiriyor. Dahası, açlık sınırının katbekat altında kalan emekli aylıkları, açlık sınırında belirlense dahi, emekliler yoksulluktan kurtulamıyor. Açlık sınırındaki hiçbir ücret, hiçbir maaş ya da aylık, yaşamımızı idame ettirebilmemizde bir kıstas değildir. İnsanın, sadece beslenme ihtiyacını karşılayarak insanca bir yaşama kavuşamayacağı açıktır”

Editör: Orhun Çoban