Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi üyeleri dün Candoğan Parkı’nda bir araya geldi. DİSK ile Emekli-Sen Denizli Şubesi’nin de destek verdiği eylemde, hayat pahalılığına ve emeklilere verilen ücretlere tepki gösterildi. Eylemde; ‘Emeklilikte insanca yaşamak haktır’, ‘Sefalet ücreti istemiyoruz’, ‘Emeklilikte adalet istiyoruz İnsanca yaşamak istiyoruz’ ve ‘Yüzdelik zamlar değil insanca yaşayacak ücret’ yazılı dövizler açıldı.

“YÜZDELİK ARTIŞLAR ÇÖZÜM DEĞİLDİR”

Grup adına basın açıklamasını, Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi Başkanı Mesdan Yıldırım okudu. Emekli maaşlarına hak edişlerin kademe kademe eklenmesi gerektiğini belirten Yıldırım; “Memurlara verilen 8 bin 77 lira yeni artışla birlikte bütün emeklilere de aynı artışın yapılması sağlanmalıdır. Emeklilerin ekonomik sorunlarının çözüm yolu budur. Bunun dışında yüzdelik artışlar çözüm değildir. Bugün yapılan artış 3 ay sonra anlamsızlaşıyor. Zira iktidarın ne bürokratlarının ne de iktidar erkinin öngördüğü enflasyon oranları hiçbir zaman tutmadığı gibi yine tutmayacaktır. Görünen TÜİK kılavuz istemez” ifadelerini kullandı.

“KÖK MAAŞ ÜZERİNDEN MAAŞ ARTIŞI DÜŞÜNMEYİN”

İktidara seslenen Başkan Yıldırım, “7 bin 500 lira maaş alan emekli arkadaşlarımızın hemen hemen tamamının kök maaşı çok daha düşüktür. Sakın ola ki kök maaş üzerinden maaş artışlarını düşünmeyin. O durumda yeni bir 2023 Temmuz sendromu yaşanır. Yani 6 milyon emekli yine sıfır zam ile karşılaşır ki bu tam da emeklileri diri diri mezara gömmek olur. Emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilen 2 bin liranın güncel karşılığı kalmamıştır. Satın alma gücü yok denecek kadar azdır. Bunun yerine bayram ikramiyeleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. Bize bütçemiz kısıtlı,para yok hikayeleri anlatılmasın. Para yok diye ÖTV artırıldı, MTV ikiye katlandı ama şans oyunlarında vergiler yüzde 50 yani yarıya düşürüldü. Demek ki sorun para sorunu değildir. Sorun, adil bölüşümdür, sorun tercih sorunudur” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024-01-06 at 17.24.01

DSO’dan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Teknik İnceleme Ziyareti DSO’dan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Teknik İnceleme Ziyareti

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI, EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞINA EŞİTLENMELİ”

10 Aralık’ta Ankara’da yapılan eylemi hatırlatan Başkan Yıldırım, şunları söyledi: “İktidarın takip ettiğini biliyoruz. Fakat işlerine gelmediği anlaşılıyor. Zira taleplere dair henüz bir açıklama duymadık. Sahici çözüm yerine emeklileri oyalamayı, süreci seçimlere endekslemeyi tercih ediyorlar. Tekrar uyarıyoruz. En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek emekli taban maaşı belirlenmelidir. Emekli maaşları, bu kriter üzerinden yeniden yapılandırılmalıdır. Tüm Emeklilerin Sendikası olarak taleplerimiz gerçekleşene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

WhatsApp Image 2024-01-06 at 17.24.04

Editör: Orhun Çoban