Tüm Emekliler Sendikası, belediye başkan adaylarına taleplerini içeren bir çağrı yaptı.  Açıklamayı Tüm Emekliler Sendikası Denizli Temsilcisi Mesdan Yıldırım okudu. Seçimlerin eşit koşullarda olmadığını ifade eden Yıldırım açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’de cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve yerel seçimlere katılan siyasi partiler hiç bir zaman eşit koşullarda yarışamıyor. Günümüz siyasi iktidarı ve iktidar bloğunun bütün devlet olanaklarıyla seçimlere doğrudan bu denli müdahil olduğu hiç bir dönem görülmedi.

Türkiye'de iktidar bloğu lehine, iktidarın doğrudan müdahalesiyle, eşit olmayan koşullarda seçimlere gidiliyor. Siyaset kurumlarının eşit olmayan bu yarışa itirazsız veya eşit koşullar varmış gibi katılmaları bize göre izaha muhtaçtır. Bu konuda siyaset kurumlarının ikna edici bir açıklamasını şimdiye kadar göremedik.  Haliyle eşit olmayan bu yarışı sendika olarak kabul edilemez buluyoruz.

16 milyonu bulan emekli topluluğu örgütlü davrandığında seçimlerde belirleyici olabilecek bir kitledir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi kendi öz gücümüzü bilmemiz ve örgütlülüğümüzü büyütmekten geçtiğini biliyoruz. O halde seçim sürecinde bir taraftan örgütsel büyümemizi gerçekleştirmeyi, diğer taraftan beklentilerimizi yerel yönetim adaylarıyla buluşturmak amacıyla taleplerimizi açıklıyoruz.

Tüm Emeklilerin Sendikası olarak yerel seçimlerde, belirttiğimiz taleplerimize olumlu yaklaşan ve gerçekleştirilmesi için çaba sarf edecek olan, emeklilerden -emekçilerden yana belediye başkan adaylarını ve meclis üyelerini, muhtarları destekleyeceğimizi kamuoyuna duyururuz”

Ak Parti'den CHP'ye İadei Ziyaret Ak Parti'den CHP'ye İadei Ziyaret

Mesdan Yıldırım seçimlerde aday olan tüm başkanlardan istedikleri talepleri sıraladı:

1- 65 yaş altı emeklilerde ulaşım yüzde 50 indirimli olmalı.

2- Emekli kıraathaneleri çözüm olmayıp, Emekliler ve yaşlılar için sosyal ve kültürel aktivasyon merkezleri açılmalı,

3- İhtiyacı olan yaşlılara ücretsiz bakım merkezleri açılmalı,

4. Belediye meclis toplantılarına fahri olarak katılımı sağlanmalı,

5. Emekli ve yaşlıların torunlarıyla vakit geçireceği uygun koşullarda alanlar yaratılmalı,

6. İhtiyaç sahibi emekli ve yaşlılarımıza ihtiyaç desteği yapılmalı,

7. Emeklilerin gezi ve çeşitli etkinlikleri için araç, ses düzeni gibi ihtiyaçları sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında karşılanmalı,

8. Emekli sendikalarına toplantıda yapabilecekleri ofis ve salon tahsis edilmeli,

9. Belediyeler emekli örgütleri ile diyaloğa açık olmalıdır.

Editör: Orhun Çoban