Bu yıl içinde yaklaşık 400 bin EYT'li (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) vatandaşın emekli olması öngörülüyor. Ayrıca, BAĞ-KUR'lular için prim gün şartının 9 binden 7 bin 200'ye indirilmesi bekleniyor. Bu değişiklikle yaklaşık 1 milyon kişinin etkileneceği tahmin ediliyor.

BAKAN IŞIKHAN'DAN SİNYAL: ESNAFIN BEKLENTİSİ

Altın fiyatlarında yeni zirve yeni rekor geldi Altın fiyatlarında yeni zirve yeni rekor geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, esnafın prim gün sayısının düşürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti. "Bu vaadi yerine getireceğiz. Kısa zamanda bunu neticelendirmeye gayret edeceğiz" ifadesini kullandı.

Düzenleme kapsamında, bakkal, kasap, berber, kuaför ve ayakkabı tamircisi gibi işletmelerin prim gün şartının 7 bin 200'e düşürülmesi hedefleniyor. Ancak, hangi işletmelerin kategorilere gireceği, hazırlanacak olan kanun teklifiyle netlik kazanacak.

YAŞ VE PRİM ŞARTI DEĞİŞİKLİKLERİ

Düzenlemeyle birlikte, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan BAĞ-KUR'luların 7 bin 200 prim gününü tamamlamaları halinde erkekler 60, kadınlar 58 yaşında emekli olabilecekler. Ayrıca, son 3.5 yıl içinde SSK'lı çalışma durumunu ortadan kaldırarak, daha esnek bir emeklilik imkanı sağlanacak.

EYT YASASI VE BAĞ-KUR'LULAR

BAĞ-KUR'lular 9000 prim günü şartı nedeniyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasından faydalanamamıştı. Ancak, yapılan düzenlemeyle birlikte BAĞ-KUR'luların 5 yıl önce emekli olabileceği bir süreç başlayacak.

Editör: Orhun Çoban