AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, İzmir'de mermer ve doğaltaş fuarında yaptığı konuşmada İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirirken, "Eyvallah! Bu katliamı kınıyoruz" dedi. İsrail'le ticaretin sürmesi gerektiğini savunan Zeybekci’ye SOL Parti ve EMEK Partisi Denizli İl örgütleri yaptıkları yazılı açıklamayla tepki gösterdiler.

Şeref Arpacı :   “Çiftçi Nasıl Üretsin, Ürettiğini Nasıl Satsın?” Şeref Arpacı :  “Çiftçi Nasıl Üretsin, Ürettiğini Nasıl Satsın?”

SOL PARTİ: “İKTİDARIN İSRAİL İLE İLGİLİ POLİTİKASI TAM BİR İKİ YÜZLÜLÜKTÜR”

SOL Parti Denizli İl Başkanı Serdar Aktaş yaptığı yazılı açıklamada, siyasi iktidarın İsrail’e yönelik tavrının iki yüzlü bir politika olduğunu Zeybekçi’nin açıklamalarıyla tescil edilmiştir dedi.

İl Başkanı Aktaş açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlara ya karşı çıkarsınız ve gereğini yaparsınız ya da desteklersiniz ki katliamlara ortak olursunuz. İsrail zulmüne alt perdeden ses çıkarmaya çalışıp diğer taraftan da hiç bir şey olmamış gibi ticaretinizi sürdürürseniz herkes samimiyetinizi sorgular. Hem Katliamlara karşıyız diyeceksiniz hem de ticari anlaşmalar iptal olsun diyenleri joplayıp gözaltına alacaksınız. Ticaret yapmıyoruz diye ortaya çıkacaksınız sonrada toplumsal baskı karşısında ‘ticaret kısıtlaması’ kararı alacaksınız. Hem ‘Gazze’ye en büyük desteği biz verdik diyeceksiniz diğer yandan da kısıtlamalardan dolayı tedirgin olan sermaye çevrelerini rahatlatmaya çalışmak için, ‘Katliamı kınıyoruz ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke’ diyerek ticareti mazur göstereceksiniz. İşte bu tamda siyasal islamın iki yüzlülüğüdür. ‘Eyvallah! Bu katliamı kınıyoruz’ diyen Zeybekci’nin İsrail'le ticaretin sürmesini savunan açıklamalarını kınıyoruz. İsrail’in on yıllardır Filistin halkına yönelik katliamlarına dün olduğu gibi bugünde karşı durmaya devam edeceğiz.” Dedi

EMEK PARTİSİ: "AKP'NİN CÜZDANI AĞIR BASIYOR"

Emek Partisi Denizli İl Örgütü de yaptığı açıklamada Zeybekci'nin sözlerine ve AKP'nin İsrail politikalarına tepki gösterdi. EMEP Denizli İl Başkanı Havva Meşe imzalı açıklamada, "Kınama sözle, ticaret canla başla sürüyor" denildi. AKP'li Nihat Zeybekci'nin sözlerine atıfta bulunan Meşe, "Hem 'kınıyoruz' diyeceksiniz hem de 'ticaret sürsün' diyeceksiniz! Bu iki yüzlülüğün bir başka aşamasıdır. İsrail'in katil olduğunu kabul edip ticaretin sürmesini istemek, 'cüzdan ağır basıyor' demektir. Katliamın son bulması için askeri ve ticari tüm anlaşmalar iptal edilmeli gerçekçi adımlar atılmalıdır" dedi.

Denizli'nin ihracat yaptığı ülkeler arasında İsrail'in 7. sırada olduğunun altını çizen Meşe, "Denizli'den İsrail'e ihracat geçen yıla göre yüzde 29,79 arttı. 2023 Mart ayında Denizli patronlarının İsrail'e yaptığı ihracat 6 milyon 100 bin dolar iken 2024 Mart ayında yüzde 29,79 artarak 7 milyon 917 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Mart ayı rakamları karşılaştırmasında ise 2023 yılında yapılan üç aylık ihracat 23 milyon 573 bin dolarken, 2024 yılında 25 milyon 493 bin dolar oldu" ifadelerini kullandı.