GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin, Anadolu basının her daim yanlarında olduklarını belirterek, var olan sorunların çözümü, sıkıntıların aşılması için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti. Yerel basının bir şehrin kılcal damarları olduğunu vurgulayan Mersin; “GESİFED olarak bölge derneklerimizle beraber Aydın, Muğla ve Denizli'de gerçekleştirdiğimiz basın toplantılarında federasyonumuzun faaliyetlerini, iş dünyasının sorunlarını, görüşlerini anlatırken değerli basın mensuplarının da kendi sektörlerini ve sorunlarını anlatmalarını rica ettik. Toplumun nabzını tutan ve kamuoyunu bilgilendirme gibi kutsal görevi yürüten basınımızın sorunlarını iş dünyası olarak dile getirmeye karar verdik.

Whatsapp Görsel 2024 02 27 Saat 13.43.11 Ada0A5D3

Öğrenciler Siberay Güneş Fırtınası Filminde Buluştu Öğrenciler Siberay Güneş Fırtınası Filminde Buluştu

Son yıllarda özellikle Anadolu basını zor bir süreçten geçmektedir. Hatırlatmak gerekir ki, yerel basın kendi şehrinde önemli bir görev üstlenmektedir. Ulusal basında Anadolu kentlerinin haberleri yüzde 5 civarında yer bulmaktadır. Bir şehirde yaşayanlar olan bitenden yerel basın aracılığıyla haberdar olmaktadır. Bu, demokratik toplumlar için önemli bir hak kullanımıdır ve yerel basın bir şehrin kılcal damarlarıdır diyebiliriz. Yerel basının gücünü kaybetmesi sosyal yaşam için de önemli bir eksiklik oluşturacaktır. Her geçen gün artan maliyetlerle baş etmeye çalışan basın mensupları yüksek uydu kiraları, artan kağıt ve baskı maliyetleri, reklam gelirlerindeki ve aboneliklerdeki düşüşler nedeniyle zor zamanlardan geçmektedir. İş insanlarımız reklam ve abonelik konularında özellikle yerel basına destek olmalıdır.

Whatsapp Görsel 2024 02 27 Saat 13.43.02 E8De74Bf

Kamuoyunda ' Dezenformasyon Yasası' olarak bilinen 7418 sayılı Basın Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun 18 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve yoğun tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim, düzenlemeyi sansür olarak değerlendirirken bir kesim de kamu düzeninin sağlanması ve bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması yükümlülüğü çerçevesinde zorunlu bir değişiklik olduğu konusunda görüş bildirmiştir. Esas olan şudur ki gerçek gazeteciler ayrılmalı, kamuoyunu bilgilendirme görevlerini yerine getirirken ifade özgürlüklerinin önüne geçilmemelidir. Basın mensuplarının toplumu bilgilendirme görevlerini yerine getirirken cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları için yasal düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.