Denizli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri Denizli’de yabancı uyruklu düzensiz göçmenlerin varlığını belirledikten sonra soruşturma başlattı. Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdikleri anlaşılan yabancılar bir süre takip edildi. Onları ülkeye sokan şebeke üyelerinin de Denizli ve Muğla kentlerinde faaliyet gösterdiği belirlendi.

Denizli’de Kumar Masasında Yakalandılar Denizli’de Kumar Masasında Yakalandılar

EŞ ZAMANLI OPERASYON YAPILDI

Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığı, KOM Şube Müdürlüğü ve JASAT ile Muğla’da güvenlik güçleri eş zamanlı operasyon başlattı. Pamukkale ilçesinde bir pansiyonda 43 düzensiz göçmen yakalandı. İnsan ticareti yapmakla suçlanan 13 şebeke üyesi de çeşitli adreslerde gözaltına alındı. Adliyeye çıkarılan şüphelilerden 5 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında iki de yabancı uyruklu şüpheli olduğu belirtildi.

SAĞLIK KONTROLÜNDE DOĞUM YAPTI

Diğer yandan operasyon detayları da ortaya çıkmaya başladı. Düzensiz göçmenlerden iki kadının bir markette hırsızlık olayına karıştıkları belirlendi. Yakalandıktan sonra Denizli Devlet Hastanesi’ne götürülen bir başka düzensiz göçmen kadının ise doğum sancıları tutu. Kamerun uyruklu 34 yaşındaki Blandenie N.L.  bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Jandarma ekipleri Meva Ela adı verilen minik bebeğe, bebek takımı hediye etti.

İnsan kaçakçılığı ve göçmen ticareti yapan organizatörlerin sosyal medyada güven duygusu oluşturmak için ünlü yazarların sözlerini kullandıkları belirlendi. Bir şüphelinin UNESCO Kültürlerarası Diyologlar Programı danışmanı, Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho’nun “Doğru söyleyip birini ağlatmak, yalan söyleyerek güldürmekten iyidir” ifadelerini paylaştığı, insanları etiketleyerek ilgilerini çekmeye çalıştığı belirlendi.