Denizli’de üreticiler ile buluşan TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, en çok şikayeti sulama konusunda aldığını kaydetti. Denizli’de üreticilerin şikayetlerini gündeme taşıyan Karaca çiftçinin sulama desteğinin kaldırıldığını savundu.

ÇİFTÇİYE EZİYET EDİLİYOR

Gülizar Biçer Karaca iktidara seslenerek; “İktidarın üreten çiftçiler üzerindeki eziyeti her geçen gün yeni uygulamalarla ağırlaşıyor. Çiftçileri üretimden koparmak, ithalata mecbur bırakmak için her türlü yolu deneyen siyasi iktidarın bu kez sulama birlikleri vasıtasıyla sulama bedelleri üzerinde keyfi uygulamasıyla karşı karşıyayız. Denizli Acıpayam ve Tavas bölgesinde Sulama Birliği, geçtiğimiz yıl ton başına 3,90 kuruş olan sulama bedeli devlet desteğiyle 1,95’ten çiftçi kullanımına sunulmuştu. Sulamadaki enflasyon yüzde dört yüzlere çıkmış olmalı ki! Sulama birliklerinde alınan karar ile devlet desteği kaldırıldı. Yetmezmiş gibi geçen yıl ton başına 3,90 olan sulama bedeli bu yıl 7 TL 60 kuruşa çıkarıldı. 2023’te ton başına sulama bedeline 2024’e gelindiğinde yüzde 400’lere varan zam yapmış oldular” ” diye konuştu.

DEVLET EN AZ YARISINI ÖDEMELİ

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu

“Devlet desteği mecburidir. Üreten çiftçilerin üretime devam etmesini istiyorsanız, Tavaslı, Acıpayamlı Çallı üreten tüm çiftçilerin üretmesini istiyorsanız sulama bedeli üzerinde 2024 yılı için de devlet desteği sunulmalıdır. Ton başına 7,60’a çıkarılan sulama ücretinde, devlet desteğinin en az yarıya kadar indirilmesini tüm çiftçiler adına talep ediyoruz. Eğer bu çiftçilere eziyete son vermezseniz üretimden kopacak. Bu ülke üretmezse nasıl kalkınacak?”

Editör: Orhun Çoban