banner610

banner609

AK Parti Kadın Kolları’ndan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması

Denizli Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, Bosna’da yaşanan Srebrenitsa Katliamı’nın yıl dönümünde basın açıklaması yaptı. 1995 yılında yaşanan katliam süresince 8 bin 732 kişinin katledildiğini belirterek Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa’nın katliam konusunda iki yüzlü davrandığını söyledi.

GÜNDEM 11.07.2019, 16:54
AK Parti Kadın Kolları’ndan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması
banner930
banner931

Yugoslavya’nın dağılmasının ardından Sırp Milliyetçilerin hem Müslüman hem de Hristiyan Boşnakların bulunduğu bölgeleri istila etmesiyle başlayan iç savaş binlerce ölüm, tecavüz ve yaralama olayına sahne oldu. Denizli Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, yaşanan 3 yıllık savaş boyunca 312 bin kişinin öldürüldüğünü ve 27 bin 734 kişinin de kaybolduğunu söyledi. Dalbudak, “Srebrenitsa’da Boşnaklar sistematik tecavüz ve işkenceye maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş günlük katliam boyunca 8 bin 732 kişi can vermiştir. Bosna’da üç yıl boyunca 312 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27 bin 734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçmiştir.” dedi.

“İNSANLIK SUÇLARINDAN HİÇBİR HÜKÜMET BAHSETMEDİ”

Uluslararası kamuoyunun soykırımı görmezden geldiğine dikkat çeken Dalbudak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür.” sözlerini hatırlattı. Dalbudak, “Uluslararası kamuoyu, Batıya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımlara da göz yummuştur. Ak Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hasan Alp ŞAHİN
banner935
Yorumlar (0)