banner610

banner609

Arap Boykutu Denizli’yi Vurdu

Denizli’nin bu yıl yaş sebze ve meyve ihracatında derin bir düşüş yaşandı. Türkiye İhracatçılar Birliği verilerine göre 2019 yılı 7 aylık döneminde Denizli’den yaklaşık 80 ülkeye yapılan yaş sebze ve meyve ihracatı yüzde 49,35 gibi dev bir oranda düştü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde ihracat 10 milyon 204 bin dolar olurken bu yıl rakam 5 milyon 168 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Türkiye Halciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halil Öztürk, döviz kurundaki dalgalanma ve Arap ülkelerinde Türkiye’ye karşı boykot vari tavır nedeniyle yaş sebze ve meyve ihracatında düşüş yaşandığını aktardı.

GÜNDEM 22.08.2019, 14:32
Arap Boykutu Denizli’yi Vurdu
banner930
banner931

Bir sanayi kenti olarak bilinen Denizli; geniş ovaları, tarım arazileri ve çeşitliliğe sahip tarımsal üretimiyle de önemli bir tarım kenti olarak öne çıkıyor. Denizli'de bir çok meyve ve sebze; ayva, armut, şaraplık üzüm, sofralık üzüm, kuru üzüm, karpuz, kavun, kiraz, vişne, çilek, nar, kestane, kuru üzüm, domates, salatalık, kuru fasulye, kuru incir ön planda yer alıyor. Bu ürünlerin yanı sıra işlenmiş meyve ve sebze ürünleri de önemli oranda iç piyasanın yanında yurt dışına  ihraç ediliyor. Denizli yaş sebze ve meyve ihracatında da önemli bir paya sahip. Öyle ki, yaklaşık 80 ülkeye 92 çeşit tarım ürünü ihracat yapan Denizli, yaş meyve ve sebze ihracatında başarısıyla göz dolduruyor. Her yıl yukarı yönlü ihracatını artırma başarısı gösteren Denizli’de 2019 yılı adeta ters tepti. Türkiye İhracatçılar Birliği verilerine göre 2019 yılı 7 aylık döneminde Denizli’den yaklaşık 80 ülkeye yapılan yaş sebze ve meyve ihracatı yüzde 49,35 gibi dev bir oranda düştü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde ihracat 10 milyon 204 bin dolar olurken bu yıl rakam 5 milyon 168 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Durumu değerlendiren Türkiye Halciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halil Öztürk, “Ülkemizde bu yıl dövizde çok ciddi bir iniş çıkış dönemi yaşandı. Bu durum özellikle Avrupa’ya yaptığımız ihracat anlaşmalarını etkiledi. Ya yeni anlaşmalar yapılamadı ya da mevcut anlaşmalarda revizasyona gidildi. Bu olumsuzluk Denizli’nin ihracatına da olumsuz yansıdı. Ayrıca Arap ülkeleri özellikle Türkiye açısından önemli bir pazar. Arap ülkelerinin Türkiye’ye karşı son dönemde takındığı boykot vari tutum nedeniyle bu bölgelere de ihracatımız düştü. Dolayısıyla ihracat verilerine bakıldığında ciddi düşüş yaşandığı görülüyor” diyerek durumu özetledi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir