Ayda Onlarca lira Kartınızdan Çekiliyor

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı ile yapılan otomatik ödeme talimatlı fatura ödemelerinde bazı bankaların komisyon aldığını iddia etti. Ağaoğlu, alınan komisyonun yasal olmadığını, vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM 04.02.2019, 13:42
Ayda Onlarca lira Kartınızdan Çekiliyor
banner858

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son dönemlerde kredi kartı ile otomatik talimatlı fatura ödemelerinde bazı bankaların komisyon aldığını öne sürdü. Ağaoğlu, tüketicileri otomatik fatura ödemelerinde dikkatli olmalarını belirterek,  hiç beklemedikleri ücretlerle karşı karşıya kalacağını ifade etti. Ağaoğlu, kredi kartlarıyla yapılan otomatik talimatlı ödemelerde komisyon alınmasının, "Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu"nun 17. maddesine aykırı olduğunu söyledi.  Ağaoğlu, bankaların bazı ücret kalemlerinde haksız gelir elde etmek için yeni uygulamalar geliştirdiğini ileri sürdü. Tüketicilere bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye eden Ağaoğlu, "3 Ekim 2014'te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) yayımladığı yönetmeliğe göre finansal tüketicilere yansıtabilecekleri ücretler 20 kalemle sınırlandırılmıştı. Bizim açtığımız dava neticesinde Danıştay, hesap işletim ücretini iptal edince bankacılık sektörü ciddi bir faaliyet dışı kazançtan mahrum kaldı ve yeni yeni yöntemler geliştirmeye başladı. 1 lira, 1,5 lira gibi başlayan bu düşük komisyonlara tüketiciler tepki gösterdiğinde onu siliyorlardı ancak geçen zamanla birlikte insanlar alıştı, 'küçük bir ücret' diye tepki vermez oldular. Bu ücretler yükseltilmekle kalınmadı bir de faiz eklendi. Yani siz ayın 10'undaki elektrik faturanızı kredi kartınızdan ödettirdiyseniz ve ekstrenizin son ödeme tarihi ya da kesim tarihi ayın 25'i ise bu döneme kadar faiz yürütüyorlar” dedi.

Aydın Ağaoğlu, kredi kartlarıyla yapılan otomatik talimatlı ödemelerde komisyon alınmasının, "Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu"nun 17. maddesine aykırı olduğunu vurguladı. Alınan ücretler küçük olsa da bazı bankaların zamanla bunları yükselttiği iddiasında bulunan Ağaoğlu, "Şimdi 3 ayda bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) belirlediği kredi kartlarına uygulanabilecek faiz oranlarının azamisini bu tür otomatik ödeme ücretleriyle ilgili tüketicilere yansıtıyorlar. Tüketici 100 liralık fatura ödüyor, ödeme tarihi ile hesap kesim tarihi arasındaki gün sayısına göre aylık faiz hesaplanarak ekstresine yansıtılıyor. Tüketiciler ekstrelerini kontrol etsinler” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir