Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okullara Belgeleri Dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamasında başarılı olan okullara sertifika verilmesi töreni, Vali Hasan Karahan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

GÜNDEM 19.02.2019, 14:25
Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okullara Belgeleri Dağıtıldı
banner858

Necla-Ergün Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene; Vali Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.

Törende konuşan Vali Karahan; “Güzel bir iş yapıyoruz. Hem temizliğin imandan geldiğine inanıyoruz hem hayatın temizlikle devam edebileceğini biliyoruz. Bunun için de bu konuda titiz olmamız gerekiyor. Evimizde yani kendi özel alanlarımızda titiziz ama maalesef toplumsal alanlara gelince aynı titizliğe dikkat etmiyoruz. Ortak yaşam alanlarında temizlik ve hijyenin en iyi şekilde olması ve bunun bir alışkanlık haline gelip ömür boyu devam etmesi konusunda yapacak çok şeyler var. Denizlimizin pek çok konuda iddalı olduğu gibi bu konuda da iddalı olması lazım. Bu konudaki sayı ve rakamları az önce söylediler, iyi durumdayız ama yapacak çok işimiz var. Bu kültürü kazanmamız lazım. Şehirlerimiz büyüyor nüfusun yaklaşık yüzde 75’i şehirlerde yaşıyor. Okullaşma ve sosyal alanlar arttı. Dolayısıyla evdeki kişisel temizlik adetimizin kamusal alanlarda da yoğunlaştırılması gerekiyor. Bu konuda en önemli görev eğitim camiasına düşüyor. Bu yüzden İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu konularda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.  Temizlik imandan gelir. İmanımızı sorugularken temizlikle başlayalım. Güzel, sağlıklı ve temiz bir çevrede hep birlikte sağlıklı nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Çünkü geleceğimiz bu nesillere bağlı. Bahçıvan sizlersiniz bahçıvanlık gayba inanmak gibidir derler. Çünkü ağacı dikersin meyvesini göremeyebilirsin. Bizler bizden önceki ağaç dikenlerin meyvelerini yiyoruz. Biz de bizden sonrakilere inşallah bu hazırlığı yapalım” dedi.

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından beri uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 05.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere güncellenerek yeniden imzalanarak yürürlüğe konuldu.

Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve kamu okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamakta olup, Beyaz Bayrak Sertifikası bulunan okullar başvuruda bulunuyor.

Beslenme Dostu Okul Sertifikası (3) yıl süre ile geçerlidir. Okullarda her öğretim yılında en az bir kez denetim yapılıyor, şartları tutmayan okullara gerekirse uygun süre verilerek yeniden denetlenmekte, uygun olmayanların sertifikaları iptal ediliyor.

Bu amaçlar kapsamında Denizli’de toplam 789 Resmi ve Özel   okullardan,  2018-2019 eğitim öğretim yılında 189 Beyaz Bayrak başvurusu, 171 Beslenme Dostu Okul başvurusu yapıldı. Bu müracaatları değerlendirmek üzere yapılan saha çalışmalarında;  95 Beyaz Bayrak ve 49 Beslenme Dostu Okul Sertifikası , şartları taşıyan okullara verildi. Denizli il genelinde 2018 yılı sonu itibariyle, 593 Beyaz Bayrak Sertifikası ile 170 Beslenme Dostu Okul Sertifikası verilen eğitim kurumu bulunuyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir