banner609

Çınar’da Bedava Çekirdek Dağıtıyorlar

Son iki yılda Denizli’nin ünlü beyaz çekirdeği karşısında pazarı istila eden Çin’in siyah çekirdeği Denizlili çekirdek üreticisini isyan ettirdi. Çin’in siyah çekirdeğine karşı beyaz çevirdiğin kalitesini göstermek isteyen Tavas’lı üreticiler ürünlerini Denizli’de Çınar başta olmak 4 merkez noktada vatandaşa ücretsiz dağıtıyor.

GÜNDEM 11.04.2019, 13:47 11.04.2019, 15:23
Çınar’da Bedava Çekirdek Dağıtıyorlar
banner858

Türkiye’nin çerezlik ay çekirdeği üretiminde söz sahibi olan Denizli’de çiftçi isyanda. Birkaç yılda Çin’in siyah çekirdeği piyasayı adeta istila edince beyaz çekirdek fiyatları dip yaptı.  Çekirdeklerin kalitesini ve lezzetini göstermek hem yaşadıkları sıkıntıyı vatandaşa duyurmak hem de Çin’in siyah çekirdeğine karşı öne geçmek için Tavaslı üreticiler Denizli’ye ton ton çekirdekleriyle geldi. Delikliçınar meydanı başta olmak üzere Bayramyeri, Pamukkale Üniversitesi Kampüs önü ve Kredi Yurtlar kurumu önünde ücretsiz olarak beyaz çekirdeklerini halka dağıtmaya başladılar.

BEYAZ ÇEKİRDEĞİN TADINA DENİZLİ VARACAK

Saat 11.00’dan itibaren çekirdeklerini ücretsiz Denizli halkına dağıtmaya başladıklarını belirten Tavas Ovası çekirdek üreticilerinden Yahya Söylemez, “Tavasın incisi beyaz ay çekirdeğimizi ilçemizde 25 bin dekarlık alanda üretmekteyiz. 20 yıllık bir tecrübeyle çekirdeklerimizi bilinçli bir şekilde üretiyoruz. Dünyada tek beyaz ay çekirdeği üretimi yapan ülkemizde Denizli başlıca söz sahibi. Tavas Ovası Çiftçileri olarak Türkiye&deki en kaliteli ve lezzetli gerek rengindeki parlaklık ve gerekse iç dolgunluğu olarak ön plana çıkan Tavas ovamızın incisi beyaz ay çekirdeğinde bir marka yarattık. Ancak siyah çin çekirdeği nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşamaktayız. Siyah Çin çekirdeği ithal bir ürün olup besleyici değeri beyaz çekirdeğe göre çok daha düşüktür. Bugün farkındalık oluşturmak adına Tavas Ziraat Odası, Tavas Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Tavas Ovası çiftçilerimizin katkıları ve önderliğinde Denizlimizin 4 önemli noktasında Denizli halkımıza bugün ücretsiz çekirdek dağıtımı yapıyoruz. Tavasımızın incisi olan beyaz ay çekirdeğimizin bizim bölgemizin ovasına has bir ürün olduğunu tüketiciye anlatmak ve ithal ürün olan siyah Çin çekirdeğine karşı bir farkındalık uyandırma gayretindeyiz” dedi.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir