Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Savaş Erdoğan ve İzmir Şube Mali Sekreteri Nazım Özkan'ın da katıldığı eyleme KESK'e bağlı SES, Eğitim-Sen ve Tüm Bel-Sen Denizli Şube başkanları da destek verdi. Sağlık işçileri, dün iş yeri önünde gerçekleştirdikleri eylemde rektörlüğe işçilerin taleplerini karşılaması çağrısında bulunurken, 1 Mayıs'ta alanlarda olma çağrısı yaptı. Eylemlerin 1 Mayıs sonrasında da süreceği mesajı verildi. İşçiler basın açıklamasının ardından sloganlarla yemekhaneye yürüdü.

260851

"BUGÜN BİRLEŞME GÜNÜ DAYANIŞMA GÜNÜ"

Eylemde konuşan Sağlık-İş Şube Sekreteri Savaş Erdoğan, "İşçi memur ayrımı yapmadan tüm emekçileri bu alana bekliyoruz. Bugün birleşme günü, bugün dayanışma günü" diyerek sağlık işçileri ile dayanışma çağrısı yaptı. Erdoğan, 1 Mayıs tertip komitesinde Türk-İş'in de yer aldığını hatırlatarak işçilere 1 Mayıs'ta yürüyüşe ve mitinge katılım çağrısı yaptı. Eylem esnasında sık sık "PAÜ işçinin hakkını ver", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı.

"VERGİDE ADALET, EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET"

Basın açıklaması yapan Sağlık-İş Denizli İl Temsilcisi Zeki Kılıç, tüm işçilerin vergide adalet talebini dile getirerek sağlık işçilerinin meslek kodu, eşit işe eşit ücret ve kadın işçilerin doğum sonrası gece çalışmama süresinin 12 aydan 24 aya çıkarılması taleplerini sıraladı. 1 Mayıs'ın anlam ve önemine dikkat çeken Kılıç, taleplerin daha güçlü dile getirilmesi için tüm işçileri 1 Mayıs'ta alanlara davet etti.

Avdan Direnişinin  Simgesi 74 Yaşındaki  Hatice Kocalar, 2 Şirket Yetkilisini Darp Etmekten Ceza Aldı Avdan Direnişinin Simgesi 74 Yaşındaki Hatice Kocalar, 2 Şirket Yetkilisini Darp Etmekten Ceza Aldı

HASTANE YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Verdikleri mücadeleye hastane yönetiminin kulak tıkadığını ifade eden Kılıç, "Bizi masaya çağırmayarak işçilerin hakkını vermemek için diretmektedirler. Yayınladıkları kamuoyu duyurusunda Kamu Çerçeve Protokolü ve Toplu İş Sözleşmesinin maddelerinin eksiksiz verildiğini söylemişlerdir. Toplu İş Sözleşmesinin tüm maddelerini vermediklerini ve Kamu Çerçeve Protokolü’nün Anayasa Mahkemesi’nin geçen hafta vermiş olduğu karar ile Kamu Çerçeve Protokolün hiçbir bağlayıcılığı olmadığı verilen karar ile işveren tarafının ve yetkili sendikanın sözleşme yapmakta işçilerin haklarını iyileştirme ve düzeltmesi adına karar vermiştir" diye konuştu.

“DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA AZ MAAŞ ALIYORUZ”

Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “1. Toplu İş Sözleşmesinin madde 22 nin 2 fıkrası, madde 42, 43 ün 9. fıkrası ve madde 57 nin işveren tarafından gerçekleşmemiştir. En önemlisi madde 22 2 fıkrasında ‘Hastanenin personel sayısının arttırılması için ilgili kurumlar nezdinde İşlemler yürütülmektedir. Personel alımları gerçekleştiğinde hastane yönetimi ile tekrar görüşme yapılacaktır. Toplu iş sözleşmesinde haftalık çalışma süresinin 40 saate düşürülmesi yönünde müzakere yapılarak imza altına alınmasına rağmen herhangi bir gelişme olmamıştır. Rektörlük çalışanları haftalık 40 saat çalışıp hastane çalışanlarından daha fazla maaş almaktadır. Kadın işçilerin çocukları olduktan sonra diğer emekçiler gibi 24 ay gece çalıştırılmamalarını istiyoruz”

1 Mayıs Tertip Komitesi adına söz alan SES Denizli Şube Başkanı Selçuk Göçer "1 Mayıs günü saat 14.30'da Çınar meydanından yürüyüşe, devamında Ulus meydanında mitinge davet ediyoruz. Tüm işsizleri, emekçileri, yoksullaşan halkımızı bu mitingde görmek istiyoruz. Dayanışma halayına çağırıyoruz" dedi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi