Denizli, Büyükelçileri Ağırladı

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Ankara'daki AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik misyon temsilcileri, Denizli'de Laodikeia antik kentini gezdi.

GÜNDEM 23.10.2018, 16:55 24.10.2018, 09:09
Denizli, Büyükelçileri Ağırladı
banner858

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve beraberindeki heyet, Denizli'deki temasları kapsamında Laodikeia antik kentini gezdi ve Laodikeia Kilisesi'ni ziyaret etti. Berger, kilisenin renovasyonunu özellikle yerinde görmek istediklerini söyleyerek, "(Laodikeia Kilisesi) Kültürel mirasın nasıl korunacağı ve daha sonrasında halka açılarak turizm açısından nasıl bir cazibe noktası haline getirilebileceğine çok iyi bir örnek” diye ifade etti.

Kilisenin, isminin İncil'de de bahsinin geçmesi nedeniyle inanç turizmi açısından önemli bir yer olduğuna dile getiren Berger, "Kazı ekibine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ve Vali Hasan Karahan’a bugün burayı gezmemize olanak sağladıkları için teşekkür etmek istiyorum” dedi. Berger ayrıca kilisenin önemli bir kültürel miras olduğuna dikkati çekti.

Heyette yer alan İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da birçok insanın Laodikeia Kilisesi'ni inancından ötürü gelip görmek isteyeceğini söyleyerek, "Türkiye, bu tür yerleri ne kadar iyi koruyabilir ve sergileyebilirse inanç turizmi kapsamında buraya o kadar çok insan çekebilecektir” dedi. Siyasi açıdan da bunun, Türkiye'nin hoşgörü ve toleransını yansıttığı değerlendirmesinde bulunan Büyükelçi Chilcott, Osmanlı İmparatorluğu'nun da Hristiyan azınlığa karşı hoşgörü ve toleransıyla bilinen bir imparatorluk olduğuna işaret etti. Chilcott ayrıca kiliselerin bu kadar iyi korunması ve sergilenmesinin tüm dünyaya duyurulması açısından olumlu ve güzel bir davranış olduğunu ifade etti.

BÜYÜKELÇİLER TELEFERİKLE BAĞBAŞI YAYLASI'NA ÇIKTI

Öte yandan Berger ve beraberindeki büyükelçiler teleferikle Bağbaşı Yaylası'na çıktı. Heyeti, burada Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan karşıladı. Heyete, yöresel ürünlerin ağırlıkta olduğu kahvaltı ikram edildi. Zolan, burada yaptığı konuşmada, büyükelçileri Bağbaşı Yaylası'nda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yayladaki kompleksin yaklaşık 3 yıl önce Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildiğini anımsattı. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak sadece altyapı, yol ve bina çalışmaları yapmadıklarını, kültür ve turizme de çok önem verdiklerini belirten Zolan, "Doğayı korumakla ilgili çok büyük hassasiyetimiz var. Özellikle bu yaylayı düzenlerken bir tane bile ağaç kesmedik. Boş alanları kullanarak, yapıları taş ve ahşap kullanarak inşa ettik” diye konuştu.

Berger de kendileri onuruna yaylada verilen yemek daveti için Zolan'a teşekkür ederek, "Buradaki manzaraya bakınca kendimizi gerçekten evimizde, memleketimizde gibi hissediyoruz” dedi. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir