banner609

Denizli’de 1044 İşçi Ve Meslek Erbabı Alınacak Ama Başvuran Yok

Denizli’de kayıtlı yaklaşık 70 bin işsiz bulunuyor. İşkur’un verilerine göre Denizli’de şu an 1044 iş pozisyonu açık ancak, işi kabul eden çok az vatandaş çıkıyor. Açık iş pozisyonları tekstil başta olmak üzere mermer, beden işçisi ve kaynakçı olarak sıralansa da işletme müdürü, mühendis, tekniker, teknisyen hatta hemşire bile aranıyor. Ancak talep olmaması nedeniyle bu alanlar bile doldurulamıyor. En büyük gerekçe ise, iş beğenmeme olarak öne çıkıyor.

GÜNDEM 05.10.2020, 18:13 Kahraman Kahraman
Denizli’de 1044 İşçi Ve Meslek Erbabı Alınacak Ama Başvuran Yok
banner930

Sanayi kenti Denizli, yıllık 3 milyar doların üzerinde ihracatıyla öne çıkan bir kent. Denizli’de tekstil başta olmak üzere, mermer, kablo fabrikaları, irili-ufaklı yüzlerce imalathane ve hizmet üreten letme bulunuyor. 2019 nüfus sayımına göre Denizli’de 1 milyon 37 bin 208 kişi yaşıyor. 18 yaş üstü yaklaşık 750 bin kişinin yaşadığı Denizli’de kayıtlı işsiz sayısı da yaklaşık 70 bin olarak öne çıkıyor. İşkur’a kayıtlı olmayan ve iş aramaktan vazgeçen yine binlerce insan bulunduğu da biliniyor. Denizli İşkur İl Müdürlüğü’nün yayımladığı verilere göre Denizli’de şuanda açık 1044 iş pozisyonu bulunuyor. Ama, 70 bin kişinin kayıtlı işsiz olduğu kentte açık pozisyonlara başvuran çok nadir insan ortaya çıkıyor. Açık iş pozisyonlarında en fazla tekstil beliriyor. Onlarca tekstil için işçi aranırken, kimi zor olmasından kimi ise masa başı iş istemesinden açık pozisyonlara başvurmuyor. İşkur, tekstilin yanı sıra mermer işçisi, şoför, ön muhasebe, beden işçisi gibi alanların yanı sıra işletmeye müdür, mühendis, tekniker, teknisyen, operatör hata hemşire arıyor ama bu pozisyonlara bile talipli çıkmıyor.

“BEĞENMİYORUZ”

İş ve meslek Danışmanları, insanların kendilerini gereksiz şartlandırmadan kaynaklı iş beğenmeme sıkıntısına düşürdüğünü belirterek, “Birçok kişi tekstil, mermer ve beden gücüne dayalı işleri çok yıpranacaklarını düşünerek ellerinin tersiyle itiyor. Masa başı iş istiyorlar ama o anlamda da mesleki eğitim ve bilgiye sahip değiller. Ya da çalışmak istemedikleri için aile ve çevre baskısına karşı yalan söylemeyi tercih ederek işi kabul etmiyorlar. Dolayısıyla müdür pozisyonunda bile iş açık olsa, kişi liyakat olarak bu işi karşılasa bile elinin tersiyle itenleri görmek mümkün. Bu durum hem ekonomiye hem de üretime ciddi zarar veriyor. Ülkemizde iş beğenmeme kronik bir sorun haline geldi. Aşılması ise hem kamusal eğitim hem de aile eğitiminden geçer” diyerek durumu özetliyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir