Denizli’de Dağ İçin Koruma Kararı Çıktı

Honaz Dağı Milli Parkı Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillendi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

GÜNDEM 14.02.2021, 13:06
Denizli’de Dağ İçin Koruma Kararı Çıktı
banner930

Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Honaz Dağından bulunan Honaz Dağı Milli Park Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillendi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Karar ile birlikte milli parkta nadir olarak gözlemlenen endemik bitki türleri, yaban keçisi, yaban domuzu, tavşan başta olmak üzere bitki ve hayvanların yaşaması ve korumasında doğaya fayda sağlayacak.

Honaz Dağı Milli Parkı; Honaz, Pamukkale ve Serinhisar ilçeleri sınırları içinde yer alan Honaz Dağı ve çevresinden oluşur. Honaz Dağı yüksekliği 2.571 metre rakımla Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu milli park; flora, fauna ve jeolojik olarak zengin özellikler yer alıyor. Ormanlarla kaplı olan dağın özel iklim koşulları dolayısıyla bitki çeşitliliği zengin olup, çevresindeki diğer alanlardan daha çok bitki türü bulunuyor. Ayrıca milli parkta nadir olarak gözlemlenen endemik bitki türleri, yaban keçisi, yaban domuzu, porsuk, tilki, tavşan ve porsuk yanı sıra 4 çeşit sürüngen ve 64 kuş türü barınıyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir