banner610

banner609

Denizli’de Hedef Ekoturizm

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA, Güney Ege Bölgesi’nin ekoturizm potansiyelini belirlemek için gerçekleştirdiği çalıştaylara Buldan’da devam etti. Turizmde deniz ve kumdan ziyade Buldan, Pamukkale, Çameli gibi ilçelerin eko turizmde öncelikli ilçeler olarak belirlendiği ifade edildi.

GÜNDEM 27.02.2020, 15:29 Kahraman Kahraman
Denizli’de Hedef Ekoturizm
banner858
banner931

Buldan’da gerçekleştirilen çalıştaya,  Denizli İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi, PAÜ Buldan MYO’dan akademisyenler, Buldan Ticaret Odası, kamu kurum ve kuruluşlarının il/ilçe müdürlükleri, turizm ile ilgili STK’lar, üretici örgütleri ve turizm tesisleri yetkilileri katıldılar. GEKA yetkililerinin konuya yönelik yaptığı sunumda; ilçede eko turizm potansiyeline ilişkin farkındalığın artırılması, ilçenin turizm alanında güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerinin belirlenmesi ve Buldan'ın eko turizm destinasyonu haline getirilmesi kapsamında gerçekleştirilmesi gereken faaliyet ve projelerin belirleneceği ifade edildi. GEKA'nın, üzerinde yoğun bir şekilde çalışarak detaylandırdığı 2020 yılı Ajans Çalışma Programının, 2020 yılında Ajansın, "Eko-Turizmde Yeni Destinasyonlar, Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi ve İmalat Sanayisinde Kurumsallaşma ve Dijital Dönüşüm’ adlı sonuç odaklı programlarını içerdiği kaydedildi. ‘Eko-Turizmde Yeni Destinasyonlar’ sonuç odaklı programı kapsamında, Güney Ege'de Buldan, Pamukkale, Çameli, Karacasu, Söke, Kuşadası, Fethiye, Seydikemer, Köyceğiz ve Ula ilçelerinin eko turizmde öncelikli ilçeler olarak belirlendiği söylendi. GEKA tarafından 3 yıl boyunca söz konusu ilçelerin eko turizm potansiyelini harekete geçirecek, turizm faaliyetlerinin iç kesimlere yaygınlaştırılmasını sağlayacak ve turizm gelirlerini artırılmasının önünü açacak çeşitli proje ve faaliyetlerin gerçekleştirileceğinin altı çizildi.

“Tekstil, Organik Tarım Ve Yayla Gölü Halkının Canlandırılması Bizim Ana Hedefimiz”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise Buldan’ın, tarihi antik kentler ile bütünleştirmek istediklerini kaydederek, en önemli hedeflerinin tekstil ve organik tarım ile yayla gölünü canlandırmak olduğunu belirtti. Başkan Şevik, ilçenin ekonomik potansiyelinin oluşturulacak projeler ile açığa çıkarılarak Denizli ve Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için uğraş vereceklerini ifade etti. Başkan Şevik konuşmasını şöyle sürdürdü; “Buldan çok değerli unsurları bünyesinde barındıran bir ilçe. Ben inanıyorum ki Odun Pazarı nasıl Eskişehir’le bütünleştiyse biz de Buldan’ı Denizli ile bütünleştireceğiz. Triepolis, Buldan Kültür Mirası, tekstil ve organik tarım ve yayla gölünün canlandırılması bizim ana hedefimiz olabilir diye düşünüyorum. Bunun ana hatlarındaki kıymetleri de bu toplantı vesilesiyle halledileceğimize inanıyorum. Ayağımızı yere daha sağlam basarak Buldan’ın özlediği hedefleri Denizli’ye ve Türkiye’ye kazandıracağız.”

“Deniz ve kumdan ziyade yeni turizm projeleri gerçekleştirmeliyiz”

Çalıştayda söz alan Denizli İl Kültür Müdürü Turhan Veli Akyol ise turizm alanında deniz ve kum gibi klasik alanlardan öte yeni projeler gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. GEKA ile yeni projeler gerçekleştireceklerini ifade eden Akyol, “Alternatif turizm ve yeni destinasyonlar alanlarında. Geçenlerde göreve başlar başlamaz sayın bakanımızın misafiri olarak Ankara’ya gittiğimizde ilk cümlesi şu oldu, ‘değerli müdürlerim bana artık deniz, kum klasik turizmle gelmeyin. Yeni denstasyonlarla gelin yeni fikirlerle, alternatiflerle gelin’ dedi. Hakikaten çalıştayda onun çok önemli bir yapı taşı olduğunu düşünüyorum ben. Orada denildi ‘Pilot Bölge’ diye. İnanın GEKA ile geçenlerde yaptığımız toplantıda da hiç birimizin bir birinden  haberi olmadan aynı doğrultuda baktığımızı gördük. Çameli-Buldan diye ısrarla vurguladığımızda aklın yolu birdir diye bir sonuç ortaya çıkmış oldu” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Buldan ilçesinin eko turizmde güçlü ve zayıf yanlarının tespit edilerek çıkan sonuçlara göre fırsat ve tehditlerin belirleneceği ‘GZFT’ analizi adlı grup çalışması yapıldı. Analizden çıkan sonuçlara göre Buldan'da eko turizme yönelik yol haritasına ışık tutacak proje ve faaliyet önerileri oluşturuldu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)