banner609

Denizli’de Papa’ya Çağrı

Laodikya Antik Kent'inin Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden birini bünyesinde bulundurmasına rağmen istenilen ilgiyi bir türlü yakalanamadığını söyleyen DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, "Pamukkale'ye gelen 2 milyon 189 bin ziyaretçiden sadece 70 bini Laodikya'yı ziyaret etti. Laodikya inanç turizmi açısından çok önemli bir noktadır. Eğer bu kilise Vatikan'dan gelecek yüksek düzeyde bir kişi tarafından açılırsa ve bir tören düzenlenirse bu buranın tanıtımında çok büyük rol oynayacaktır" dedi.

GÜNDEM 13.10.2019, 20:22 Kahraman Kahraman
Denizli’de Papa’ya Çağrı
banner930

M.Ö., 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulan ve Antiokhos'un karısı Laodike'nin adı verilen Laodiya Antik Kenti'nde 2002 yılından bu yana başlatılan kazı çalışmaları devam ederken, çalışmalar kapsamında kent adeta yeniden ayağı kalktı. Dünya tarihine ışık tutacak bilgilere de ulaşılan kazı çalışmalarında açığa çıkarılan en önemli keşiflerden birisi ise Küçük Asia'nın (Asya'nın) 7 ünlü kilisesinden birinin bu kentte bulunmasıdır. Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden biri olduğu kabul edilen kilisenin bura da olması kentin Hıristiyanlık açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Laodikya'da bulunan bir başka harika yapı olan büyük tiyatro, Grek tiyatrosu tipinde araziye uygun olarak Roma inşa tarzında yapılmış. Sahnesi tamamen yıkılmış olup, cavea ve orkestrası oldukça sağlam durumda olan kilise yaklaşık 20 bin kişilik. Kentte bunun yanında ayrıca çeşitli dönemlere ait heykeller, stadyum ve bir de küçük tiyatro bulunuyor. Dünyanın ilk antik kentlerinden birisi olmasına rağmen ve bünyesinde Hristiyanlığın ilk kiliselerinden biri olan ve İncil'de de adı geçen 8 ayak üzerine oturtulmuş 2 bin metrekare alana sahip bir de kiliseye sahip olan Laodik'ya her şeye rağmen yine de istenilen ilgiyi aradan geçen yıllarda bir türlü yakalayamadı.

Laodikya Antik Kenti içerisinde bulunan ve Hristiyanlık için çok önemli sayılan kilisenin açılışı ile ilgili de sıra dışı bir öneride bulunan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, kilisenin Vatikan'dan gelecek önemli bir isim tarafından açılmasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına işaret etti. Başkan Şen, "Özellikle Bakanlığın Laodikya ile ilgili tanıtım kampanyalarına hız vermesi gerekmektedir. Efes Antik Kent'ini ziyaret ettikten sonra orada kiliseyi ziyaret ettikten sonra Laodikya'ya da gelirlerse ve biz bunun tanıtımını yapabilirsek orada ki ziyaret Hristiyanlar hacı oluyorlar. Bu da bence çok çok önemli. Bunu da çok iyi kullanabilmemiz lazım. En azından biz Pamukkale'ye gelen ziyaretçi sayısının en az yarısının Laodikya Antik Kent'inide ziyaret etmesinin hedefliyoruz. Laodikya Antik Kent'i inanç turizmi açısından çok önemli bir noktadır. İncil'de geçen Ege'de ki 7 kiliseden bir tanesidir ve burada M.S. üçüncü yüz yılda yapılan Hıristiyanlığın kurallarının yazıldığı konsül burada yapılmıştır ve burada alınan kararlar Hristiyanlığın en önemli parametrileri olmuştur. Eğer Laodikya Antik Kilise'si özellikle Vatikan'dan gelecek yüksek düzeyde ki bir kişi tarafından açılırsa ve burada bir tören düzenlenirse mutlaka bu uluslararası basında da yer alacak ve buranın tanıtımında da çok büyük rol oynayacaktır" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir