banner610

banner609

Denizli'de Vatandaşın Cebine Ateş Düştü

Pazarda fiyatlar el yakmaya devam ediyor. Bazı sebzelerin fiyatları düşse de fiyatlar ne tüketiciyi ne de üreticiyi tatmin ediyor.

GÜNDEM 26.07.2019, 16:12 26.07.2019, 16:15
Denizli'de Vatandaşın Cebine Ateş Düştü
banner858
banner931

Denizli semt pazarlarındaki fiyatlar neredeyse marketlerle yarışmak üzere. Fiyatların yüksekliği de haliyle tüketicinin alışverişlerini azaltmasına neden oldu. Patates, soğan gibi sebzelerde fiyatlar bir önceki aya göre düşmüş olsa da çoğu sebze ve meyvenin fiyatı el yakmaya devam ediyor. Haziran ayında 4 liradan satılan patates, salatalık, domates, patlıcan ve soğan bu ay yarı fiyatına kadar düştü. Fiyatları değişmeyen sebzeler biber 2 buçuk lira, dolmalık biber 5 lira, taze fasulye 7 lira, börülce 5 lira, barbunya 10 liradan tezgahlarda yerini aldı. Meyvelerde fiyatlar ise uçmuş durumda. Geçtiğimiz yıl 50 kilosu 50 kuruştan satılan karpuz 1 liradan satılıyor. Şeftali 6 lira, muz 8 lira, elma ve erik 5 lira, vişne 8 liradan müşteriyle buluşuyor.

NE ALAN NE SATAN MEMNUN

Semt pazarlarındaki fiyatların bu kadar yüksek olması alıcı kadar satıcıyı da etkiliyor. Ürünlerini tarladan pazara getiren satıcılar mazot, ilaç ve işçilik maliyetlerinin yüzde 80 oranında arttığını belirterek, fiyatları ister istemez yüksek tutmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Vatandaşların eskisi kadar bol alışveriş yapmadığına dikkat etiklerini söyleyen satıcılar, maliyetler konusunda hükümetin adım atmasını bekliyor. Alıcılar ise semt pazarlarının marketlerle başa baş fiyatlar verdiğini belirtiyor. Almak istedikleri çoğu şeyden feragat etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan vatandaşlar, kış aylarında fiyatların daha da artacağından tedirgin.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)