Denizli’den Almanya’ya Uzanan Dolandırıcılık

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince, Almanya ‘da Çağrı Merkezi kurarak bu şirket aracılığı ile dolandırıcılık faaliyetini yaptıkları ve Alman hükümeti tarafından bu şirketin kapatıldığı şirket sahiplerinin ve şirketin banka hesaplarına el konulduğu aynı zamanda Türkiye‘de şubesi olan Çağrı Merkezi, buradan Almanya‘da yalnız yaşayan yaşlı Alman vatandaşlarını çağrı merkezi aracılığı ile aratıp suç işleyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı. Denizli başta olmak üzere 6 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda yakalanan 46 şüpheli şahıs hakkın da Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacıyla Suç Örgütü Kurmak Üye Olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından adli işlem yapılarak şahısların ifadeleri alındı. Adli mercilere sevk edilen 6 şahıs tutuklandı, 7 şahıs ise Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakıldı.

GÜNDEM 08.03.2019, 10:30 08.03.2019, 10:45
Denizli’den Almanya’ya Uzanan Dolandırıcılık
banner858

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince   “Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacıyla Kurulan ve Uluslararası Faaliyet gösteren Suç Örgütünün Tespit Edilerek Suç Örgütü Adına Nitelikli Dolandırıcılık” suçunu işleyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar doğrultusunda hiyerarşik yapılanma ile suç işlemek amacıyla bir araya gelerek,  Alman vatandaşlarını bilgisayar ortamında kurulu bir program aracılığı ile Almanya’dan aranıyormuş gibi arayarak, vatandaşları büyük miktarda maddi zarara uğratarak mağdur ettikleri,  ülkemizin ve halkımızın itibarını uluslararası düzeyde zedeleyerek suç örgütü faaliyetleri kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri ve suçun tüm yönleri ile tespit edilmesi ve şüpheli şahısların yakalanması amacıyla Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde soruşturma kapsamında operasyonel çalışmalara başlanıldı.

Almanya ‘da Çağrı Merkezi kurarak bu şirket aracılığı ile dolandırıcılık faaliyetini yaptıkları ve Alman hükümeti tarafından bu şirketin kapatıldığı  şirket sahiplerinin ve şirketin banka hesaplarına el konulduğu aynı zamanda Türkiye‘de şubesi olan Çağrı Merkezi, buradan Almanya‘da yalnız yaşayan yaşlı Alman vatandaşlarını çağrı merkezi aracılığı ile aratıp “Türkiye ‘den para kazandınız” veya “Şu model araba kazandınız” diyerek telefon ettirdikleri ve bunları almak için yüksek miktarda para havaleleri göndertildiği, bu yolla yüklü miktarda para kazanıldığı ve mağdurların şikayetleri üzerine şikayetler artınca yeni sistemler geliştirerek özellikle şikayet edenleri ikinci kez dolandırarak mağdur vatandaşlara bu kez de “istenmeyen telefonları önleme cihazı” satarak aslında işe yaramayan bu aletleri kişi başına 100 Euro alarak sattıkları bilgileri elde edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar neticesinde “Suç örgütünce kimlik ve iletişim bilgileri temin edilen Alman vatandaşı şahısların, Denizli ve Adana ilinde faaliyet gösteren çağrı merkezlerinde ki örgüt üyelerince arandıkları, mağdurlara ikramiye kazandıkları belirtilerek, vergi ödemesi adı altında ödeme yapması istenildiği ve örgüt yöneticisi banka çalışanının belirlemiş olduğu hesaplara mağdurlar tarafından gönderilen paraların yine banka çalışanı tarafından örgüte aktarıldığı” tespit edildi.

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Üye Olmak ve Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından yürütülen planlı operasyonel soruşturma kapsamında toplam (75) şahsa yönelik Denizli  merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Afyonkarahisar illerinde de ikamet ettikleri tespit edilen şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulan ve uluslararası faaliyet gösterdiği anlaşılan şüpheli şahısların ikametlerinde çok sayıda dijital materyal ile doküman ele geçirildi. Ele geçirilen suç unsuru deliller üzerinde yapılan ön incelemede;

-Alman vatandaşlarının isim, telefon ve doğum tarihlerinin yazılı bulunduğu dökümanlar,

- Euro para birimiyle yazılı meblağların olduğu fatura ve dokümanlar,

-Defterler içerisinde çok sayıda yabancı ülke banka hesap numaraları,

- Türk vatandaşlarına ait nüfus cüzdanları ve fotoğraflarının olduğu,

- İnşaat ve iletişim şirketleri adına Almanya adreslerine kesilmiş faturalar,

- Almanca yazılı ve müşteriler ile konuşurken çağrı merkezi çalışanlarının konuşma metni olarak metin belgesi olduğu değerlendirilen matbu metinler,

- Alman vatandaşları ile görüşen kişinin adı ve kullanıcı ismi, müşteri ismi, adresi, telefon numarası, elektrik ve gaz abone numaraları ve banka iban numaraları olan listeler ele geçirildi.

Denizli başta olmak üzere 6 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda yakalanan 46 şüpheli şahıs hakkın da Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacıyla Suç Örgütü Kurmak Üye Olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından adli işlem yapılarak şahısların ifadeleri alındı. Operasyon kapsamında yakalanan 18şüpheli şahıs Denizli C.Başsavcılığı talimatı ile gözaltına alındı. Adli mercilere sevk edilen 6 şahıs tutuklandı, 7 şahıs ise Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir