banner609

Denizli’ye Fay Kuşatması

Denizli’nin Acıpayam ile Bozkurt ilçelerinde ve İstanbul’da meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında fay hattı geliyor. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün sitesine girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini görebileceğini dile getirdi. İşte Denizli’nin fay hattı haritası…

GÜNDEM 07.10.2019, 11:01
Denizli’ye Fay Kuşatması
banner858

Denizli’de ve Türkiye’de meydana gelen birçok deprem sonrası vatandaşların internet üzerinde fay hatlarını araştırıyor. Artık evinizin altından fay hattı geçip geçmeyeceğini öğrenebileceksiniz. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün sitesine girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini görebileceğini dile getirdi. Denizli’nin haritasına bakıldığında Bozkurt, Çardak, Honaz, Pamukkale, Merkezefendi, Babadağ, Sarayköy, Acıpayam, Çameli, Beyağaç ilçelerinden fay hattı geçiyor.

Er, fay hatlarının geçtiği yerlerde deprem için önlem alınması gerektiğini belirterek, “E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir. Öncelikle zemin etüdü yaptırılması gerekiyor. Bu etütle fay hatlarına ne kadar mesafede olduğu bilinmelidir. Ev fay hattının üzerindeyse ona göre tedbirler alınabilir. Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir ama bunlar masraflı şeylerdir. Daha güvenli bir şehir olması için bu işin önceden planlanması gerekmektedir. Bunun için de belediyelere ve merkezi idareye görevler düşmektedir” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir