Feneri Yakanda Satanda Yanacak

Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Vali Hasan Karahan başkanlığında bir araya gelerek, 2019 yangın sezonunda yapılacak ve öncesinde alınacak tedbirleri belirledi. 1 Haziran-31 Ekim 2019 tarihleri arasında ormanlık alana 500 metre mesafede havai fişek atılması, dilek feneri adı altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip nesnelerin satışı ile kullanımının yasaklanmasına karar verildi. 1 Haziran'dan itibaren yasak olan dilek fenerlerini satan ve kullananlara yönelik yasal işlem yapılacağı duyuruldu.

GÜNDEM 03.05.2019, 12:35
Feneri Yakanda Satanda Yanacak
banner858

Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutan Albay Metin Düz, Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, İl Müdürleri ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

Toplantıda, 590 bin hektarlık orman alanıyla Türkiye ortalamasının üzerinde olan Denizli'nin, yüzölçümünün yüzde  48'inin orman olduğunun vurgulandı. Orman yangınları konusunda riskli bölgeler içerisinde bulunan Denizli'de, orman yangını sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili kararlar ele alındı.

“İHMAL ORNAMAN YAKIYOR”

Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümünün ihmalden kaynaklandığını aktaran Vali Karahan, orman varlıklarımıza milletçe sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı. Karahan yaz sezonu başlamadan önce alınacak tedbirler hakkında görüş bildirmek ve alınması gereken tedbirleri kararlaştırmak için bir araya geldiklerini belirterek; “Sahip olduğumuz kıymetlerden biri olan orman ülkemiz ve İlimiz için çok önemli. Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınlarının oluşması için elverişli zamanlar da başlamış oluyor. Bu sebepten ciddi bir orman varlığına sahip İlimizdeki Allah göstermesin ama olası yangın durumlarını ve bu yangınlara müdahalede farklı kurum ve kuruluşların sunacağı somut katkılar ile eşgüdümün nasıl sağlanacağı noktasında fikir alışverişinde bulunmak ve kararlar almak üzere bir araya geldik. Bu sebepten sıcaklıklar iyice artmadan ve yangın mevsimi başlamadan önce ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın olası yangın durumlarına nasıl katkılar sunacaklarının ve hangi görevleri icra edeceklerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Orman yangınlarını bu sene inşallah hiç yaşamayız temennisinde bulunuyorum. Bu toplantıda alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

DİLEK FENERİ YASAKLANDI

Toplantıda orman yangınları bakımından riskli bir döneme girildiği, bu dönemde Denizli il sınırları içerisinde 1 Haziran-31 Ekim 2019 tarihleri arasında ormanlık alana 500 metre mesafede havai fişek atılması, dilek feneri vebenzeri  isimler altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip nesnelerin satışı ile kullanımının yasaklanmasına karar verildi. 1 Haziran'dan itibaren yasak olan dilek fenerlerini satan ve kullananlara yönelik yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

Yorumlar (1)
Mustafa sevil 2 yıl önce
Ormanlık alanlara ve buğday,arpa ekili alanlara en az 1 km mesafe içinde bu tür ateşli patlayıcı malzemelerin alınıp satılması kullanılması her zaman 365 gün yasak olmalı.
sanalbasin.com üyesidir