Nilgün Ök’ten, Filistin İçin Adalet Çağrısı

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik saldırılarının 21 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ateşkesle sona ermesi üzerine Filistin için adalet çağrısında bulunduğu bir mektup kaleme aldı.

GÜNDEM 27.05.2021, 18:16
Nilgün Ök’ten, Filistin İçin Adalet Çağrısı
banner930

Singapur-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Lim Wee Kiak başta olmak üzere Singapur Parlamentosu’nun tüm üyelerine gönderilen mektupta, İsrail’in işlediği suçlardan dolayı uluslararası camiada hesap vermesi ve bu nedenle tüm hukuki ve siyasi tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Bu amaçla her iki ülkenin de yaşanan acıların sona ermesi için sorumluluk almasının bir zorunluluk olduğu kaydedildi.

FİLİSTİN HALKININ YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AK Parti Denizli Milletvekili, Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök’ün, Singapur-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Lim Wee Kiak ve Singapur Parlamentosu’na gönderdiği mektup:

Sayın Başkan,

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadetlerini eda etmekte olan Filistinli sivillere yönelik sergilediği şiddetle başlayıp Gazze’ye yönelik ağır saldırılarla devam eden ve masum sivillerin hayatına mâl olan çatışmaların, sağlanan ateşkes ile 21 Mayıs tarihi itibarıyla durmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Üç semavî din için kutsiyet arz eden mekânları barındıran Kudüs’ün husumet, gözyaşı ve çatışmalarla değil hoşgörü, huzur ve barış ile anılması gerektiğini düşünüyor, geçmişte de gördüğümüz bu gibi acıların bir daha tekrarlamamasını can-ı gönülden temenni ediyoruz.

Adil ve kalıcı bir barış ortamının ivedilikle temin edilmesi için, İsrail’in iki devletli çözüm hâricinde bir ihtimâlin olmadığını ve güç kullanmak suretiyle Filistin halkının meşru hak ve taleplerini bastıramayacağını idrak etmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz. İsrail’in saldırgan eylemlerinden dolayı uluslararası camiada sorumlu tutulmasını ve işlediği suçlardan dolayı hesap vermesini ve bu çerçevede, İsrail’e karşı tüm hukukî ve siyasî tedbirlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ve kardeş Filistin halkının yanında olmaya, haklı davalarına kararlılıkla sahip çıkmaya ve kendilerini her şartta desteklemeye devam ederken, bölgede kalıcı huzur ve barışın hâkim kılınması için elimizden gelen her türlü gayreti göstermekten imtina etmeyeceğiz.

Türkiye – Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak şahsım ve grubum adına, ülkelerimiz arasındaki mevcut görüş birliği zemininde Zât-ı Âlinizin ve grubunuzun da söz konusu insanî ve vicdanî meselede hakkaniyetli bir duruş sergileyeceğine, dünyanın bu bölgesindeki yangının sönmesine katkıda bulunacağına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, Zât-ı Âlinize ve şahsınızda Singapur Parlamentosunun değerli üyelerine en iyi dileklerimi sunuyor, barış ve huzur dolu günler diliyorum.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir