Orhun Çoban: “Tavas’ta Cinayet İşleniyor”

SOL Parti İl Başkanı Orhun Çoban, Denizli’nin Tavas ilçesinde kurulmak istenen termik santralinin cinayete davet olacağını söyledi. Çoban, “Bu bir cinayettir. Tavas ovasını, zeytin ağaçlarını, kavunu, karpuzu, tarımı, insan ve çevre sağlığını yok edecek bir cinayettir” dedi.

GÜNDEM 26.04.2020, 09:25
Orhun Çoban: “Tavas’ta Cinayet İşleniyor”
banner858

İl Başkanı Orhun Çoban, yaptığı yazılı açıklamada “Salda Gölü’nde gerçekleştirilen doğa katliamından sonra, Tavas’ta Avdan Mahallesi’nde kurmak istedikleri termik santrali kurulmasını onayladı. Bilindiği üzere Avdan’a kurulacağı açıklanan 300 MW’lık termik santralin ÇED raporu 10 günlük süre ile halkın görüşüne sunuldu. Halk, koronavirüs salgını nedeniyle evlerde otururken, Rapor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca (DİK) yeterli bulunup nihai kabulü yapıldı” dedi.

“SANTRAL TARIMI VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHTİD EDİYOR”

Termik santrallerin kükürtdioksit ve zehirleyici etkisi olan karbonmonoksit salgıladığı bilindiğini belirten Çoban, “Buna rağmen Avdan’da santralin kurulmasın da ısrarcı olunması Tavas, Kale ve çevresinde tarımı ve doğal yaşamı öldürecektir. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmuru ile toprağın yapısını bozacaktır. Tarımı ve hayvancılığı bitirecek, insan sağlığını etkileyecek bu uygulamaya sadece Tavas, Kale değil bütün Denizli itiraz etmek durumunda. Dün Salda’da, bugün Avdan’da insanlığa ve doğaya karşı sürdürülen yıkım politikalarına karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir