Pamukkale’nin Eşsiz Güzelliğini Havadan İzlediler

UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Denizli Pamukkale'de 2019 yılı Ocak-Ekim ayı döneminde yaklaşık 154 bin kişi sıcak hava balonu ile uçtu. Büyük çoğunluğunu turistlerin oluşturduğu tatilciler beyaz cennet Pamukkale’nin eşsiz güzelliğini havadan izledi.

GÜNDEM 15.11.2019, 14:28
Pamukkale’nin Eşsiz Güzelliğini Havadan İzlediler
banner930

Pamukkale’de 2015 yılında başlayan sıcak hava balonları ile uçuş her yıl artarak devam ediyor. TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu yetkililerinden alınan bilgilerde, Pamukkale çevresinde oluşturulan alanlarda 30 firmaya ait sıcak hava balonlarının gökyüzünü yükseldiği kaydedildi. Balon turu ücretinin kişi başı 180-230 dolar arasında değiştiği Pamukkale’de 2019 yılı Ocak-Ekim ayı döneminde ise 153 bin 511 turistin uçtuğu öğrenildi. Balon turlarına katılanların büyük çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu bu oran içerisinde ise Çinli turistlerin büyük çoğunlukta olduğu aktarıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (1)
Abdi Baklan 2 yıl önce
DENİZLİ DEHA GAZETESİ'nin 13.Temmuz.2019//Cumartesi Günlü "KONUK KALEM" Köşesindeki Makalem;
BEYAZ CENNET PAMUKKALE
Türkiye'nin ve Dünyanın PARLAYAN YILDIZI DENİZLİ’nin burnunun dibinde 26 kilometre gibi kısa bir mesafede bulunan, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından oluşturulan DÜNYA MİRASI LİSTESİ’ne 09.Aralık.1988 tarihinde ve 485.sırada dahil edilen Pamukkale (Hierapolis) Ören Yeri’ne giriş ücretlerinin 15 Temmuz 2019 tarihi itibariyle yüzde 20 artırılarak 60 liraya çıkarılması haberini şaşkınlıkla okudum!.

1984 yılında başladığım Denizli İl Özel İdare Müdürlüğü’ndeki 15 yıllık görev sürem ve 10 yıllık İl Genel Meclisi Üyeliğim sırasında Pamukkale’de yapılan tüm çalışmaların ve uygulamaların içinde bulundum. Gelinen noktada Denizli halkının uzaktan bakmak zorunda kaldığı Pamukkale’nin her geçen gün bu şehirden daha çok koparıldığına tanık olmanın hüznünü yaşıyorum.

Sizlere görev sürem boyunca Pamukkale için yapılan çalışmalar ve bu sürece nasıl gelindiğini kısaca özetlemek istiyorum. PAMUKKALE (HİERAPOLİS) ÖrenYeri; tapuda Maliye Hazinesine kayıtlı olarak termal su kaynakları, travertenler ve Hierapolis Antik Kentinin toplam alanı 1 milyon 251 bin 721 metrekaredir. Bu alanın doğal güzelliğinin korunması ve gelecek kuşaklara "BEYAZ CENNET" olarak bırakılması için 1957 yılından itibaren Dönemin Valisi Vefki Ertür'ün öncülüğünde DENİZLİ TURİZM DERNEĞİ kurulmuştur. Başlatılan faaliyetler ve yapılan çalışmalar kapsamında yine Dönemin Valisi Ziya Durakoğlu'nun Başkanlığındaki DENİZLİ İL GENEL MECLİSİ'nde 13.Ocak.1969 tarih ve 37/51 Sayılı Kararı ile DENİZLİ İL ÖZEL İDARESİNE devredilmiştir.

O günlerden günümüze kadar PAMUKKALE'nin "BEYAZ CENNET"olarak kalması için çalışan Kültür ve Turizm Bakanlarımıza, Denizli Valilerimize, emeği geçen ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunarım. Buraya kadar her şey tamam. Ancak İl Özel İdaresinin gelirlerini ve giderlerini düzenleyen 3360 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu kapsamında Vali Necati Bilican'ın döneminde (1985-1990) İl Özel İdaresinin öz gelirleri arasında yer alan Ören Yeri gelirlerinin tahsil edilmeye başlandığı 8.Haziran.1988 tarihinden itibaren ilimizde canla başla, Denizli'nin bir evladı gibi çalışan, görev yapan Vali Alpaslan Karacan, Vali M.Erdoğan Cebeci, Vali Oğuz Kağan Köksal, Vali Yusuf Ziya Göksu, Vali Recep Yazıcıoğlu ve İl Özelİdaresi Kanununun 5302 Sayılı Kanunla değiştirilmesinden sonra Vali Gazi Şimşek, Vali Dr.Hasan Canpolat ve Vali Yavuz Erkmen'in Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile düzenlenen protokollerin özüne bağlı kalarak makamlarından olma pahasına nasıl bir mücadele sergilediklerini, benim de konumum gereği içinde bulunduğum İl Özel İdaresi Müdür Yardımcısı ve akabinde İl Genel Meclisi Üyesi olarak çok iyi
bilmekteyim.

Bazı Bakanlarımız ve Milletvekillerimiz zaman zaman İl Genel Meclisi toplaņtılarına katılıp, “Pamukkale Ören yeri gelirlerinin Denizli'de kalması için çalışıyoruz. Konunun takipçisiyiz ”demişlerdi. Ammavelakin... 30 şehirle birlikte Denizli'yi Büyükşehir yapan ve İl Özel İdaresini kaldıran 6360 Sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle 1.Ocak.2014 tarihinden itabaren her şey bitmiştir.
Denizli'nin siyaset sahnesinde bulunanların, siyasal gücü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununda küçücük bir değişiklik yapılmasına yetmemiştir. Maalesef Denizli ne bir MOR KADİFE KESEYE, ne de bir AK TORBAYA girememiştir.

2014 yılında Pamukkale'yi geri alacağız diye konuşanlar, nutuk atanlar, basına siyasi demeç verenlerle birlikte çok az tepki veren Denizli halkımız şimdi nerede? Bu şehir sahip olduğu dünya mirasından bir kuruş gelir elde edemez hale getirilmiştir. Geliri bırakın Denizli’de yaşayanlar bırakın Pamukkale’yi gezmeyi, eteklerindeki Koca Çukur’da bir kaç saat geçiremeyecek duruma gelmiştir.Son kararla giriş ücretlerinin 60 TL’ye çıkarılması Kabul edilemeyecek bir durumdur.

Fakat, ben hala bu kentin yöneticilerinden, siyasetçilerinden umutluyum.Denizli halkının yoğun talebi ile Denizli'nin siyaset sahnesinde önde gelenlerinin bu hususa eğileceklerini ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda küçük bir değiklik yapılarak Ören yerlerinin bakımı ve korunması ile gelir ve giderlerinin düzenlemesi için Büyükşehir Belediyelerinin veya bölgesi içinde bulunan İlçe Belediyelerinin yetkilendirilmesi değişikliğini yaptırabilecekleri düşüncesindeyim. Artık görünmekte ve bilinmektedir ki; bu işler uzaktan kumandayla yürümüyor ve
yürütülemiyor.
Saygılarımla…
sanalbasin.com üyesidir