banner610

banner609

Rektör Bağ Ve Öğrencilerden Tarihe Yolculuk

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Stratonikeia Antik kentini ve Marmaris Yat Limanı’nı gezerek keyifli bir hafta sonu geçirdi.

GÜNDEM 30.04.2019, 09:44
Rektör Bağ Ve Öğrencilerden Tarihe Yolculuk
banner930
banner931

Gezi programının ilk durağı Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik kenti oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesinin kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını birlikte yürüttüğü ve kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı antik kenti, Prof. Dr. Söğüt’ün rehberliğinde gezen öğrenciler Stratonikeia Antik kentini daha yakından tanıma ve inceleme şansı buldu. Stratonikeia antik kentini öğrencilere anlatan Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, ayrıca kentte yapılan kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında da Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a ve öğrencilere bilgi verdi.

Yaşayan Bir Antik Kent: Stratonikeia

Kentte yapılan kazı çalışmalarında her yıl önemli verilere ulaştıklarını anlatan Prof. Dr. Söğüt, “Anadolu’nun pek çok bölgesinde tarihi yapıları görmek mümkün ancak Stratonikeia’da Antik Dönem’den günümüze yapıların hepsi bir araya toplanmış durumda ve bir elin parmakları gibidir. Stratonikeia yaşayan bir arkeoloji kenti. Bunun bir benzeri yok. Antik Dönem’den günümüze yapıların bir bütün olarak bu şekilde korunduğu başka bir kent bulunmuyor. 3500 yıllık tarihinde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde varlığını devam ettirmiş, bu dönemlere ait yapıların bir arada olduğu bir Antik kent” şeklinde bilgi verdi.

Datça Hurması, Sakız ve Defne Ağacı ile Tanıştılar

Gezinin ikinci durağı ise Marmaris Taşhan bölgesinde 60 dönüm arazi üzerinde bulunan içlerinde tıbbi aromatik bitkilerin de yetiştirildiği yaklaşık 350 tür bitkiyi barındıran Mustafa Güran’a ait bahçe oldu. Öğrenciler ile birlikte bahçeyi gezen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Mustafa Güran’dan yöreye has bahçede yetiştirilen Datça hurması başta olmak üzere bahçede yetiştirilen sakız, Isparta gülü, badem, lavanta, zeytin, ceviz, tarçın, salep, siyah çay, dağ çileği, oğul otu, laden, kekik, keçiboynuzu gibi birçok bitki hakkında bilgi aldı.

Gezinin son durağı ise Marmaris Yat Limanı oldu. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte yat limanında sahil boyunca yürüyüş yapan öğrenciler, gün batımında bolca hatıra fotoğrafı çektirerek günü tamamladı.


banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir