Siirt üreticisini destekleyen iki projeye onay

Siirt'in Tillo ilçesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce hazırlanan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın desteklediği iki proje start aldı. Projelerden biri ile pestil yapımı kolaylaştırılırken, bir başka projede de Siirt fıstığı üretiminde feromon tuzak kullanımı yaygınlaştırılacak.

GÜNDEM 11.02.2021, 12:44
Siirt üreticisini destekleyen iki projeye onay
banner930

SİİRT (İGFA) - Tillo İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı destekli iki projesi start aldı. Proje başlangıcı dolayısıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Resul Eren, projelerin içeriği ve hibe miktarlarıyla ilgili detaylı bilgi verdi.

HERİRİ PESTİLİNİ KENDİLERİ YAPACAK

"Kendi pestilini kendin yap projesi" ile yöresel lezzet ürünü olan Heriri pestilini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Müdür Eren, yüzde 70'i hibe olan 203 bin 600 lira bütçeli projeden doğrudan 27 pestil üreticisinin, dolaylı olarak da diğer üreticilerin faydalanacağını kaydetti. Müdür Eren, proje kapsamında 27 adet üzüm sıkma makinesi ile birlikte bağ bozumu zamanında üzüm hasadını kolaylaştırmak ve bağların budaması işlerinde kullanılmak üzere 27 adet budama makası verilerek ekonomik kazanç elde etmelerinin sağlanacağını söyledi.

GAP İdaresi Başkanlığı'nca desteklenen ikinci projeyle de ilgili bilgi veren Müdür Eren, yine yüzde 70'i hibe olan 171 bin lira bütçeli projeden 85 fıstık üreticisinin doğrudan yararlanacağını belirtti. Müdür Eren, Siirt Fıstığı üretiminde feromon tuzak kullanımının yaygınlaştırılması projesiyle fıstık bahçelerinde ana zararlı konumundaki dal güvesi ile birlikte diğer tali zararlıların kontrol altına alınacağını söyledi. Dolaylı olarak diğer fıstık üreticilerin bahçelerinde kullanılmak üzere 2 bin125 adet feromon tuzak ile birlikte fıstık bahçelerinin budaması işlerinde kullanılmak üzere 85 adet budama makası verilerek ekonomik kazanç elde etmelerinin sağlanacağı kaydedildi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı adına konuşan Bünyamin Aslan, gelecek katma değeri yüksek bu tür uygun projeleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi. 

 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir