Ev tekstili sektöründe dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Hometex, kapılarını misafirlerine araladı. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi organizasyonuyla düzenlenen ve İstanbul Fuar Merkezi’nde açılışı yapılan fuar, 25 Mayıs Cumartesi gününe kadar misafirlerini ağırlayacak.

Enflasyon ve Çin Denizlili Üreticiyi Vurdu, Kepenkler Kapanıyor Enflasyon ve Çin Denizlili Üreticiyi Vurdu, Kepenkler Kapanıyor

A W209516 02

Ev tekstili sektörünün kalbinin attığı fuarda bu 700'ü aşkın firma stant açıyor. Dünyanın yakından takip ettiği fuar, Türkiye’nin öncü tekstil şehirlerinden biri Denizli için de büyük önem arz ediyor. Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) de ‘Turkish Towels’ markasıyla stand açtığı fuarda Denizli’yi 103 firma temsil edecek.

A W209516 05

“İHRACATIMIZ 1,4 MİLYAR DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ”

Fuarın açılış töreninde konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “2023 yılında Denizli’nin tekstil-konfeksiyon ihracatı 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tabii ki Denizli için ev tekstili ayrı bir noktada konumlanıyor. Özellikle alt grup bazında incelediğimizde, havlu, bornoz ve nevresim ihracatında ilimiz; Türkiye’de zirvede yer alıyor. Ülke genelinde toplam havlu ihracatının yüzde 75’i, toplam bornoz ihracatının yüzde 66’sı ve toplam nevresim ihracatının yüzde 55’i Denizli’den yapılıyor. Bu ürün gruplarında ihracatın oldukça katma değerli gerçekleştiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Denizli genelinde ihracat birim fiyatı 2,1 dolar seviyelerindeyken, havlu, bornoz ve nevresimde ihracat birim fiyatının 10,48 dolar olduğunu görüyoruz. Bu veriler, Denizli’nin ev tekstili sektöründeki gücünün, köklü geçmişinin ve ihracat potansiyelinin önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

A W209516 06

Editör: Orhun Çoban