Karahayıt’taki pansiyon işletmecilerini isyan ettiren olaylar yıl içinde Pamukkale Belediyesi’nin gönderdiği yazı ile başladı. Yeni yönetmelik kapsamında turizm işletme belgesi sahibi olmaları istenen 100’e yakın pansiyona yazı gitti, ruhsatlarını yenilememeleri durumunda işletmelerin mühürleneceği bildirildi.

ccdf47c1-40c2-4dae-aaed-0f36de3075ba

RUHSAT ALAMADILAR

Mahallenin belde belediyesi olduğu dönemde ruhsat sahibi olan işletmeler Pamukkale Belediyesi’ne başvurarak ruhsatlarının yenilenmesini istediklerinde şoke oldu. Belediye gerekli şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle işletmelere ruhsat vermedi, önceden verilen ruhsatları da geçerli saymayarak yenilemedi. Bu nedenle turizm işletme belgesi başvurusu da yapamayan işletme sahipleri Denizli Valiliği’ne iki kez baş vurdu. İlkinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ikincisinde Pamukkale Belediyesi’ne yönlendirilen işletme sahipleri sorunlarına çözüm bulamayınca geçtiğimiz günlerde Vali Ömer Faruk Coşkun ile bir kez daha görüştü.

ccdf47c1-40c2-4dae-aaed-0f36de3075ba

EYLEM YAPTILAR

Yine çözüm bulamayan işletme sahipleri dün Karahayıt meydanında toplanarak eylem yaptı. Ellerinde pankartlarla Pamukkale Belediyesi’nin ek hizmet binasına yürüyen pansiyoncular sorunun çözülmesini istedi.

8a650475-2365-4d31-9e4d-7d2e2f4231c7

BERBEROĞLU DESTEK VERDİ

Sıcaktan Bunalanlar Bu Mahalleye Akın Ediyor Sıcaktan Bunalanlar Bu Mahalleye Akın Ediyor

İşletmecilerin eylemine İYİ Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Türkay Berberoğlu da destek verdi. İşletme sahiplerinin taleplerini dinleyen Berberoğlu, eski ruhsatların geçerli sayılmamasının anlamsız olduğunu söyledi. Karahayıt’ın ciddi bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Berberoğlu, “Bu insanlar yıllardır Denizli turizmine katkı sağlıyor. Vergisini veriyor. Bu işletmeleri kurabilmek için elde avuçta ne varsa satıp yatırım yaptılar. Şimdi keyfi bir uygulama ile karşı karşıya kaldılar. Ruhsat iptalleri kabul edilemez. Mağdurların sonuna kadar yanındayız. Merak etmeyin belediyede kan değişikliği yaşandığında bu sorunu da biz çözeceğiz” diye konuştu.

b9a6623f-a4c7-4b49-b34a-4d8d159a35d7

“UYGULAMA HUKUKSUZDUR”

Pansiyon işletmecilerinin baş başa kaldığı uygulamanın hukuksuz olduğunun altını çizen Berberoğlu, seçimlere üç kala yapılan iptalleri eleştirdi. İktidara; “Bu cesareti nereden alıyorsunuz?” sorusunu yönelten Berberoğlu, “Bu işletmeler bu insanların elinden alınıp, bu alanlar istimlak mı edilecektir? Çözüm üreten var mı, yok… Aklımıza kötü senaryolar geliyor. Önce ruhsatları iptal edip ardından çözüm bulduk diyorlar. Ne zamana? Seçim sonrasına… 31 Mart’tan sonra devam eder. İnsanların ekmekleriyle oynanması ve arkasında şaibeli düşüncelerin olması çok önemlidir. Mücadelenizin sonuna kadar arkasındayız” ifadelerini kullandı.