İzmir’de ÇEDES projesinin iptali için “Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık” şiarıyla yapılacak mitingin Ankara'dan başlayan yürüyüş kolu Denizli'de Candoğan Parkında basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına mitingi organize eden dernek ve sendikaların yanı sıra siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Açıklamada 16 Eylül'de İzmir'de yapılacak mitinge katılım çağrısı yapıldı. Açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, eşit yurttaşlık talebine ilişkin, “Pazar yerlerinden atık domates toplayan 75 yaşındaki teyzemiz ile saraylarda lüks içinde yaşayanlar arasındaki eşitsizliğe vurgu yapmak için bunu söylüyoruz” dedi.

“ZENGİN ÇOCUĞUNA FEN DERSİ YOKSUL ÇOCUĞUNA DİN DERSİ OLMASIN”

Denizli halkına seslenen Erçe, “Biz eşit yurttaşlık derken sadece bir kesimin eşitliğinden bahsetmiyoruz. Pazar yerlerinden atık domates toplayan 75 yaşındaki teyzemiz ile saraylarda lüks içinde yaşayanlar arasındaki eşitsizliğe vurgu yapmak için bunu söylüyoruz. Kırtasiye kırtasiye gezip eli boş dönen velilerimizle çocuklarını kolejlerde yurt dışında okutanlar arasındaki eşitsizliğe vurgu yapmak için bunu söylüyoruz. Laik eğitim ve laik yaşamı tüm halkımız için istiyoruz. Biz istiyoruz ki yoksul halkımızın çocukları da aklın ve bilimin ışığında eğitim görebilsinler. Yani sadece zengin çocuklarına fen dersi yoksul çocuklarına din dersi olmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU FOTOĞRAFIN DAHA BÜYÜĞÜNÜ İZMİR'DE VERECEĞİZ”

“Bu fotoğrafın daha büyüğünü İzmir'de vereceğiz” diyen Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “16 Eylül'de 10 binlerce yurttaşımızla laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık talebiyle o alanları dolduracağız” diyerek, mitinge katılım çağrısı yaptı. Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Özdemir de laik eğitimin önemine dikkat çekerek mitinge Denizli'den de katılım sağlayacaklarını ifade etti. Basın açıklaması sloganlarla sona erdi. 

Fahrettin Koca, Eşyalarını Toplayıp Bakanlıktan Ayrıldı mı? Fahrettin Koca, Eşyalarını Toplayıp Bakanlıktan Ayrıldı mı?

Editör: Orhun Çoban