TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’ye sunduğu yasa değişikliği teklifiyle kadınların soyadı düzenlemesinin değiştirilmesini talep etti. Karaca; ‘Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ ile yasanın; “Madde ile eşlerin her birinin evlilik öncesi soyadını kullanma hakkı olduğu ve eşlerin aile soyadını kendi aralarında belirleyebilecekleri, aile soyadı seçilmeyen eş, kendi soyadını da aile soyadı önünde kullanabileceği düzenlenmiştir” şeklinde değiştirilmesi istendi.

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu

9 AYLIK SÜRE DOLDU

Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Nisan ayında kanunun 187’nci maddesindeki soyadı düzenlemesine ilişkin iptal kararı vermişti. 9 aylık süre ise Ocak ayında sona erdi. Karaca kanun değişikliğine ilişkin somut adım atan ilk milletvekili oldu.

Karaca yasa değişikliği gerekçesinde Anaya Mahkemesi kararının gerekçesine atıfta bulundu, soyadı taşımanın bir hak olduğunu hatırlattı. Önceki düzenlemede kadının kendi soyadını, evlendikten sonra ancak eşinin soyadının önünde kullanabileceğini işaret eden Karaca, eşler arasında cinsiyet temelinde farklı muamele yapıldığının açık olduğunu, AYM kararı gereği yasal bir düzenlemenin zorunlu olduğunu kaydetti.

Editör: Orhun Çoban