Kasko sigortası, aracınızla trafiğe çıkmadan önce mutlaka değerlendirmeniz gereken bir konudur. Çünkü trafikte her zaman başınıza gelebilecek bazı riskler bulunur. Bu yüzden aracınızın maddi değerinin yüksek ya da düşük olması, sık sık trafiğe çıkmanız ya da çıkmamanız gibi değişkenler fark etmeksizin kasko sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir. Kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken bütün detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, ya da tam adıyla kara araçları kasko sigortası, poliçede belirtilen teminatlara ve tazminat limitlerine bağlı olarak kaza sonucu araçta oluşan hasarı güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Kasko sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir sigortadır. Bu nedenle kasko yaptırmadığınız için ekstra bir ceza ödemezsiniz. Ancak aracın değeri ve kullanım sıklığı ne olursa olsun kasko sigortası yaptırmak, beklenmedik masraflardan kurtardığı için birçok otomobil, motor ya da panelvan sahibi trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası da yaptırmayı tercih eder.

Kasko Sigortası Türleri ve Özellikleri

Karayolu trafiğinde birçok binek araba, ticari araba ve motosiklet modeli bulunur. Bu kadar çok aracın hareket halinde olduğu bir ortamda ise yaşanacak küçük ya da büyük kazalar kaçınılmazdır. Bu nedenle birçok araç sürücüsü kasko yaptırarak kendini maddi olarak güvenceye alır.

Kasko hesaplaması yaparken verilmesi gereken en önemli kararlardan biri de doğru sigorta acentesinin seçilmesidir. Çünkü sigorta acentelerinin sunduğu kasko tekliflerinin fiyatlarıyla birlikte teminatları ve limitleri de değişir.

Kasko teklifleri arasında bir seçim yapılmadan önce kasko türleri ve özellikleri de iyi araştırılmalı ve değerlendirilmelidir. Temel olarak dört farklı çeşit kasko bulunur ve bu türler şöyle açıklanabilir:

Dar kasko: Mini kasko olarak da bilinen bu kasko, sadece kaskonun ana teminatlarından bir ya da birkaçını içerir. Spesifik olarak bir ya da birkaç teminatın üzerine kurgulanan bu kasko türü, kapsamı daha dar olduğu için en düşük prim yüküne sahip kasko türüdür.

Şeker-İş‘in Büyük Çalıştayı Konya’da Düzenlenecek Şeker-İş‘in Büyük Çalıştayı Konya’da Düzenlenecek

Genel kasko: Toplum arasında standart kasko olarak da bilinen genel kasko, kasko teminatı olarak sunulan bütün ana teminatları içerir. Ek teminatlar ise poliçeye dahil edilmez.

Genişletilmiş kasko: Kaskonun ana teminatlarına ilaveten yurt dışı teminatı, kemirgen teminatı, diğer hayvan hasarları ve akaryakıt dolumundan kaynaklanan hasar teminatı gibi ek teminatlarla kapsamı genişletilmiştir. Ana teminatlarla birlikte ek teminatlar da içerdiği için birleşik kasko olarak da bilinir.

Tam kasko: Ana teminatların ve ek teminatların tamamını poliçede içeren bu kasko türü, en geniş teminat yelpazesine sahiptir. Haliyle tam kaskonun primleri en yüksek tutara sahiptir.