Denizli'de doğaltaş şirketi Faber Mermer'in Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Cinkaya, 13 Aralık 2023 tarihinde Aydın’ın Didim ilçesinden denize açılırken, o tarihten sonra kendisinden haber alınamadı. Ailesinin kayıp ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri, Cinkaya'nın boş teknesini Eşek Adası yakınlarında buldu, ancak kendisine ulaşılamadı. Tekneden düştüğü değerlendirilen iş adamını bulmak için havadan ve denizden yapılan arama çalışmalarından bir sonuç alınamamıştı. Cinkaya'ya ait cüzdan, telefon ve diğer tüm şahsi eşyalarının teknede olduğu tespit edilmişti.


CESEDİN İŞ ADAMINA AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR
Edinilen bilgiye göre Samos Liman Başkanlığı'na 17 Aralık 2023 tarihinde, Samos'un Mavrikos Mykalis sahilinde bir erkek cesedinin bulunduğu bilgisi verildi. Bölgeye giden ekipler erkek cesedini bölgeden alarak Samos Genel Hastanesi morguna kaldırdı.5 Ocak 2024 günü  Samos Adası kıyısında bir erkek cesedinin bulunduğu’ bilgisi İNTERPOL kayıtlarına düştü. Gelişme Türk yetkililerce Cinkaya'nın ailesiyle paylaşıldı.

4 İlçede Uyuşturucu Operasyonu 4 İlçede Uyuşturucu Operasyonu

KARDEŞİ DNA TESTİ VERDİ
Faber Holding Yönetim Kurulu üyesi ve kayıp işadamı Yasin Cinkaya’nın kardeşi Yavuz Cinkaya, İzmir’de Adli Tıp Kurumunda eleştirme için DNA testi verdi. Yaşanan gelişmelerin arından Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı birimler İnterpol aracılığı ile Yunanistan’ın ilgili birimlerine iletişime geçti.

FOTOĞRAF GÖNDERİLDİ
Yapılan görüşmelerde iddiaya göre Samos’da ceseti bulunan kamu görevlilerine Yasin Cinkaya’ya ait fotoğrafı gönderildi. İlk bulgular bulunan erkek cesedinin fotoğrafla büyük ölçüde uyuştuğu yönünde.Cinkaya ailesi adına Pazartesi sabahı Yavuz Cinkaya’nın teşhis için özel bir tekne ile Kuşadası’dan Samos’a geçeceği de öğrenildi.