Kayıt dışılıkla mücadele edeceklerini söyleyen Şimşek, harcamaları gözden geçireceklerini ve daha üretken, verimli alanlara yönelteceklerini kaydetti.

Çok ciddi düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirten Şimşek, “Nokta atışı olacak. Kayıt dışıyla mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir.” dedi.

HAZİRANDAN İTİBAREN YENİ POS CİHAZLARI KULLANILACAK

Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede yeni yöntemlere de değindi. Hazirandan itibaren düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını söyledi.

Kira sözleşmelerinde yapılacak düzenlemelerle ilgili de konuşan Şimşek, şöyle devam etti: “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim amacımız gönüllü uyumu artırmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım. Bu kira beyannamelerini verilmesini sağlamak bizim açımızdan önemli. Çünkü verilmeyen beyannamelere ilişkin nisanda inceleme yaparsak, mükellef daha ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Elimizde çok somut bilgi var. Amacımız gönüllü uyumu artırarak vatandaşın beyanname vermesini sağlamak.”

GEKA’nın Desteğiyle Kadınlar Üretime Dahil Oldu GEKA’nın Desteğiyle Kadınlar Üretime Dahil Oldu

Şimşek, Türkiye’nin kaynağa erişiminde bir sorun olmadığına da vurgu yaptı: “Türkiye’de gelecek aylarda ciddi kredi not artışları olacak.”