Platform üyeleri bugün Çınar’dan başlayarak Bayramyeri’ne kadar vatandaşlara ve esnafa bildiri dağıtarak, 5 Şubat günü yapacakları eyleme davet etti.

Platform üyeleri  daha sonra Bayramyeri Meydanı’nın da basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Platform dönem sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu okudu.

Odabaşıoğlu burada yaptığı konuşmada, laiklik ilkesinin kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirterek, “Eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşamın her alanında var olabilmemiz için laiklik ilkesi bizler için vazgeçilmezdir. Dünyada laik olmayan toplumlarda kadınların, çocukların nasıl yok sayılarak toplumsal hayatın dışına itildiğini ve her türlü hakkından mahrum bırakıldığını üzüntüyle görüyor ve izliyoruz. Cumhuriyetimizin 100 yılını geride bıraktığımız zaman diliminde laikliği hiçe sayan uygulamaları ve yüz yıl önceki kazanımları budamaya yönelik saldırıları içimize sindiremiyor, çocuklarımızın ve kadınlarımızın nihayetinde ülkemizin geleceği için kaygı duyuyoruz.”Dedi

MHP’li Yılmaz; "Gazze'deki Zulüm İnsanlık Suçudur" MHP’li Yılmaz; "Gazze'deki Zulüm İnsanlık Suçudur"

WhatsApp Image 2024-02-03 at 13.28.17

5 ŞUBAT EYLEMİNE DAVET

Eğitim kurumlarında laiklik ilkesinin yok sayıldığını belirten Ayşegül Odabaşıoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Anayasa’dan uzaklaşılması, toplumu hızla ayrıştırmakta ve cumhuriyetin temel kazanımlarına yönelik ciddi tehlikeler barındırmaktadır. Din ve vicdan özgürlüğünün teminatı laikliği yok etmeye yönelik tüm uygulamaları ve politikaları şiddetle eleştiriyoruz. Denizli Laiklik Platformu olarak hak ve özgürlüklerinin biricik şartı laiklik ilkesini yok saymaya yönelik uygulama ve saldırılara karşı “Laiklik Kırmızı Çizgimizdir!” diyerek 5 Şubat 2024 tarihinde, saat 17.00’da tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, odaları, siyasi partileri, yurtseverleri ve halkımızı sesimizi yükseltmeye Çınar Meydanı’na davet ediyoruz. Sen yoksan bir eksiğiz!”

Editör: Orhun Çoban