Şemikler Mahallesi’nde imar planlamasında spor alanı ve belediye hizmet alanı olan 791 ada, 1 nolu parselde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanıp, Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylanan imar planı değişikliği, mahalle halkını ayağa kaldırdı.

Gümüşler Belediyesinin tüzel kişiliğinin sona ermesiyle 9 bin metrekare büyüklüğe sahip arazi Denizli Büyükşehir Belediyesine geçti. Büyükşehir Belediyesi de burayı Tekel ile takasta kullandı. Arsa, son olarak da Sümer Holding’e devredildi.

BAKANLIK İMAR PLANI HAZIRLADI

24.05.2024 tarihli ve 8530 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının NİP-20105692, NİP-20105691 ve UİP-201056968 plan işlem numaralarıyla kayıtlı 1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ile 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği onaylandı.

Karar Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hasan Tuğrul Özkan imzasıyla Şemikler Mahallesi Muhtarlığına tebliğ edildi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Karara mahalle sakinleri tepki gösterdi. Şemikler Mahallesi Muhtarlığı öncülüğünde imza kampanyası düzenlendi. Plan değişikliğine itirazı içeren imzalar bir dilekçeye eklenerek Denizli Büyükşehir Belediyesine verilecek.

Vahşi Hayvanlar İçin Göletlere Su Takviyesi Yapıldı Vahşi Hayvanlar İçin Göletlere Su Takviyesi Yapıldı

CİĞERLERİMİZİ SÖKMEYİN

Şemikler Mahallesi Muhtarı Ali Kuş, plan değişikliği yapılan alanı yıllardır mahalleye ait planlı spor alanı olarak bildiklerini, mahallede iki spor kulübü bulunduğunu, bunların çalışmalarını Gümüşler Sahası'nda yaptığını, buranın yetersiz geldiğini, söz konusu yerin spor alanı olarak kalmasını istedikleri söyledi.

İmar planı değişikliğine gidilen alanda 500 dolayında çam ağacı bulunduğuna dikkati çeken Kuş, Şemikler'in büyüyüp gelişen bir mahalle olduğunu, Merkezefendi ilçesinde en fazla nüfusa sahip 2. mahalle konumunda bulunduklarını, dolayısıyla yeşil alan ve spor alanı ihtiyacının her geçen gün ihtiyacın arttığını vurguladı. Spor tesisleri, piknik alanı ve park düzenlemesiyle buranın Şemikler'e kazandırılmasını isteyen Kuş, "Bu ağaçları ben ve çok sayıda mahalle sakini ellerimizle diktik. Mahalle halkının nefes alabileceği bir noktadır. Bu ağaçları kesip bina dikerek bizi nefessiz bırakmayın. Bizim ciğerlerimizi sökmeyin" dedi.

Muhtar Kuş 11 Temmuz Perşembe Günü (Yarın), "Şemiklerin nefessiz kalmaması için yarın saat 18:00'de Şemikler Stadının önünde buluşuyoruz. Tüm halkımızı davet ediyorum." şeklinde mahalle halkına çağrıda bulundu.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 16.35.58

Editör: Orhun Çoban