MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, Türk Makine sektörünün zor durumda olduğunu belirterek, “Sesimize kulak verin” diyerek yetkililere seslendi.

Madeni 5 Liraların Piyasaya Çıkacağı Tarih Belli Oldu Madeni 5 Liraların Piyasaya Çıkacağı Tarih Belli Oldu

Sanayicinin çinde bulunduğu durum nedeniyle batmanın eşiğinde olduklarını vurgulayan Sarı, “Türk Makine sektörü başta ilimizde olmak üzere ülkemizde önemli adımlar atıyor. Özellikle dışa bağımlılıktan kurtulmak için sektör olarak bizler elimizi taşın altına koyduk. Savunma sanayi başta olmak üzere üreten bir Türkiye için yapılanlar ortada. Ancak sanayiciler içinde bulunduğumuz durum karşısında batma eşiğinde. Ülkemizin ekonomik kalkınması ve istihdam yaratılması noktasında sanayicilerimizin oynadığı rolü göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle, sanayicilerimizin 2024 yılına yönelik beklentilerimiz ve zorluklarımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Son dönemde yüksek hammadde fiyatları, artan enerji ve yüksek işçilik maliyetleri ile düşük döviz kuru artışı gibi faktörler, ihracatçılarımızın uluslararası pazarda rekabet gücünü bitirmiştir ve ülkemizin ithalatını artırmaktadır. Bu durumun devam etmesi halinde, üreticilerimiz 2024 yılında zorluklarla karşılaşabilecek ve ülkemizdeki üretim tesisleri iflasın eşiğine gelebilecektir. Bu noktada, Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekonomimizi yöneten bakanlarımıza bu çağrımızı iletmek istiyoruz. Sanayicilerimizin zorluklarına kulak vermeleri ve gerekli önlemleri almaları gerekiyor” dedi.

“İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Öncelikli taleplerinin makine ithalatının önüne geçilmesi olduğunun altını çizen Sarı, “Özellikle makine sektöründeki ithalatın önüne geçmek için yerli üreticilerin tercih edilmesi anlamında da vergisel düzenlemeler talep ediyoruz. Yurtiçi yatırımcılar için yerli makine sektörü daha cazip hale getirilebilir. Bu konuya acilen el atılması gerekmektedir.  Böylelikle, Türk sanayicilerinin rekabet gücünü korumasını sağlayabilir ve ülkemizi uluslararası piyasalarda daha da güçlendirebiliriz” dedi.

“DÜŞÜK KUR ZOR DURUMDA BIRAKIYOR”

Düşük kur seyrinin kendilerini zor durumda bıraktığını belirten Sarı, “ Ham madde fiyatlarının dövize oranla daha yüksek kalmasından dolayı dövizin düşük seyri bizi zor durumda bırakıyor ve yüksek enerji maliyetlerinin de düşürülmesi gerekiyor. Sanayiciler olarak yapılan yatırımlarda, Yüksek faizli krediler nedeniyle, yatırımcılar yatırımlarını durdurmuştur. Dış pazarda rakiplerimizin olanakları karşısında bizimde önlem almamız lazım. Dünya globalleştikçe pazarlama stratejilerimiz de zorlaşmaya başladı” diye konuştu.

“TEŞVİKE İHTİYACIMIZ VAR”

Sanayicinin teşvike ihtiyaç duyduğunu belirten Sarı, “Sanayicinin İşçilik maliyetlerinin artması ile sanayicinin üzerine binen yükü kaldırılabilmesi için teşviklerin devreye girmesi gerekiyor. Ülkemizin sanayicilere ihtiyacı var. Onlar, istihdam yaratma kapasiteleri ve ülkemizin ihracat gelirleriyle ekonomimize büyük katkı sağlıyorlar. Bu noktada, İthal makinalara getirilecek ek gümrük vergisi uygulaması ve bazı makine gruplarının teşviklerden kaldırılmasıyla sanayicilerimizin rekabet gücünü korumak için desteklenmeleri gerekmektedir. Sonuç olarak, sanayicilerimizin taleplerine kulak verme ve 2024 yılında üreticilerimizin zorluklarla karşılaşmasını önleme çağrısında bulunuyorum. Bu çağrımı, devlet büyüklerimizin dikkatine sunuyor, sanayicilerimizin gelecekleri için gerekli adımların atılmasını umuyorum” dedi.