Denizli Sanayi Odası (DSO) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki mesleki ve teknik eğitimin durumunun tartışılması; okullarla sanayiciler arasında işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla toplantı yapıldı. Toplantıya, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkanvekili Necip Filiz, eğitimciler ve sanayiciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, sanayideki nitelikli istihdama ve meslek liseleri ile sanayi kuruluşlarının entegrasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ülke sanayisinin zor bir durumdan geçtiğini ifade eden Başkan Kasapoğlu, “Özellikle daralan piyasanın etkisi ile içeride iş potansiyelimiz ve hacmimiz gün geçtikçe düşüyor. Her zaman dile getirdiğimiz gibi üretim maaliyetlerimiz biz üreticileri çok zorlayan seviyelerde” diye konuştu.

3-84

“MESLEKİ EĞİTİM MESELESİ ÇÖZÜLMESİ GEREKEN YAPISAL SORUN”

Mesleki eğitim modelindeki plansızlığa dikkat çeken Kasapoğlu, “Bu problemlerin ötesinde büyük bir yapısal problem mevcut. Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın bir tarihte bu konu ile alakalı görüşmeler gerçekleştirerek bir yol haritası oluşturmaya çalıştık. Konuyu sanayici ve milli eğitim cephesinden değerlendirmiş olduk. Ulusal çapta baktığımızda eğitim politikaları ile ilgili sorunlar olduğunu düşünüyoruz. Özellikle meslek lisesi mezunlarının iş gücüne aktarılması konusunda bir plansızlık hakim durumda. Meslek lisesi mezunlarının hızlı bir şekilde üretim ile buluşturulabilmesi için birtakım teşvikler ortaya konmalıdır kanaatindeyiz. Denizli Valimizin desteğiyle ve İl Milli Eğitim Müdürümüz ile iş birliği içinde ve hem sanayicimize hem de istihdamın artırılması konusunda şehrimize çok faydalı olacak olan bu girişimi yerelde başlatmaya karar verdik” ifadelerine yer verdi.

1-132

Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi  “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak” Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak”

''GENÇLERİMİZİN SANAYİYE OLAN İLGİSİ AZALIYOR”

Sanayi sektöründe istihdamın bir yıl içerisinde 66 bin kişi azaldığına işaret eden Başkan Kasapoğlu, hizmet sektöründe ise 174 bin kişi arttığına dikkat çekti. Başkan Kasapoğlu; “Gençlerimizin sanayiye olan ilgisi her geçen gün azalıyor. Çalışmadan ve yapısal problemleri çözmeden her anlamda değer kazanmaya çalışmak illüzyondan başka bir şey değil. Türkiye'nin, üretim gücünü ve sanayi gücünü kaybetmemesi, üretimi her anlamda ve de her alanda yeni dünya şartlarına entegre edip uyumlu bir şekilde devam etmesi gerekmektedir” dedi.

‘MESLEKİ EĞİTİM VE İŞBİRLİĞİ’ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Toplantının devamında İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Emin Oğur, Denizli'deki meslek liseleri hakkında istatistiki bilgiler verdi. Toplantının sonunda, DSO, Denizli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ‘Mesleki Eğitim ve İş Birliği’ protokolü İmzalandı. İmzalanan protokol kapsamında, mesleki eğitim müfredatının sanayicilerin talepleri doğrultusunda güncellenmesine, işletmelerde öğrencilere yönelik işbaşı eğitimlerinin artırılmasına, uluslararası projelere destek verilmesine ve sektörel teknik gezilerin planlanmasına karar verildi. İmzaların atılmasının ardından, sanayicilerin, kendi alanlarını ilgilendiren bölümlerde öğrenci yetiştirilmesi, ilgili okullara yönelik fiziki şartların artırılması kapsamında 'Hamilik' görüşmeleri gerçekleştirildi.

Editör: Orhun Çoban