Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamaların, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında karşılarına çıkmaya başladığını, okullarda hayata geçirilen ortak projeler üzerinden eğitimi dinselleşme süreci hızlanırken, doğrudan laik eğitimi ve laik yaşam tarzını hedef alan uygulamaların adım adım hayata geçirildiğini belirtti.

IZMIR-MITING-2

GÖREVLENDİRMELER YAPILMAYA BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullar ve imam hatip okulları, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı il-ilçe spor müdürlükleri-Gençlik merkezleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülmekte olan "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi" (ÇEDES) kapsamında bir süredir ülke çapında toplantıların yapıldığını ve çeşitli kararların alındığını dile getiren Atabay, "Proje, öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları ile il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm cami ve Kur'an kurslarını kapsıyor. Projenin ülke çapında uygulaması için Milli Eğitim Müdürlükleri ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı il müftülükleri aracılığıyla okullara 'manevi danışman' sıfatıyla pedagojik eğitimi bulunmayan vaiz, imam hatip, Kur'an kursu öğreticileri İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere, çeşitli illerde görevlendirmeler yapılmaya başlandı" dedi.

"ÇEDES'LE ÖĞRENCİLERİ DEVŞİRMENİN ÖNÜ AÇILACAK"

Sol Parti'den MEB'e Okullarda Ücretsiz Yemek Çağrısı Sol Parti'den MEB'e Okullarda Ücretsiz Yemek Çağrısı

ÇEDES Projesinin laik-bilimsel eğitim anlayışına ve pedagoji bilimine aykırı olduğunu savunan Atabay, "Ancak siyasi iktidar, bugüne kadar yaptığı gibi, din ve inanç alanı gibi son derece hassas bir konuda 'tek din, tek mezhep' yaklaşımıyla hareket ederek okullarda öğrencilere dini ve manevi değerleri aktarmayı kendisine görev edinmiştir. ÇEDES Projesi iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik çizgisi ve dini-kültürel ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirme hedefinin son örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. ÇEDES projesi ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığına, dinci tarikat ve cemaatlere öğrencileri devşirmenin önü açılacak." diye konuştu.

IZMIR-MITING-1

"ÇEDES LAİK EĞİTİME AYKIRIDIR"

Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamalarının tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline geldiğini vurgulayan Atabay, " ÇEDES projesi hem laikliğe hem de laik eğitim anlayışına temelden aykırıdır. Türkiye'de yıllardır bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik her türlü uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Çocuklarımızın siyasi iktidarın kendi siyasal-ideolojik hedeflerine ulaşmak için hayata geçirilen ÇEDES ve benzeri projelerin parçası haline getirilmesini istemiyoruz. Bu konuda eğitim emekçileri başta olmak üzere, velilerimiz ve demokratik kamuoyu birlikte tutum almak zorundadır. Okullarımızın dini içerikli faaliyet ve etkinliklerin değil, laik ve bilimsel eğitimin mekânları olması için bütün eğitim ve bilim emekçilerini, öğrenci ve velilerimizi birlikte mücadeleye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜÇLÜ BİR MESAJ VERMEMİZ GEREKİYOR"

İzmir'de 800'ün üzerinde okulda projenin hayata geçirildiğini dile getiren Atabay, "Biz demokratik kitle örgütleri ile bir araya geldik, bir miting yapılmasının aciliyeti ortaya çıktı. Siyasi iktidara güçlü bir mesaj vermemiz gerekiyor. Siz toplumu yok sayıyorsanız, toplum burada, sizin dayatmalarını kabul etmiyoruz mesajını vermeliyiz. 30'a yakın kurumla toplantı yaptık. Böyle bir planlama oluşturuldu. Demokratik kitle örgütleriyle, siyasi partilerle bu süreci hep birlikte değerlendiriyoruz. 16 Eylül'de İzmir'de güçlü bir şekilde ÇEDES Projesinin iptal edilmesi için sesimizi duyarmak istiyoruz" dedi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Toplantıya Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ramazan Gürbüz ile birlikte, Öğrenci Veli Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, TMMOB, 29 Ekim Kadınlar Derneği ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Toplantıda, "ÇEDES Projesi iptal edilsin, laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık istiyoruz" sloganı ile imza kampanyası başlatıldı.