Yerel seçimlerde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Bülent Nuri Çavuşoğlu, Denizli Büyükşehir belediyesi binasına  devir aldıkları borcun tablosunu bir afişle asarak kamuoyu ile paylaşmıştı. Asılan afişte, DESKİ’nin toplam borcunun 6 milyar 326 milyon 925 bin lira, Denizli Büyükşehir Belediyesi borcunun ise toplam 4 milyar 804 milyon 44 bin lira olduğu yer almış toplam borç ise, 11 milyar 130 milyon 969 bin lira olarak duyurulmuştu.

Denizli Büyükşehir Borç

ZOLAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Önceki dönem Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yayımladığı bir video ile Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ’nin borç durumunu anlattı, açıklanan borcun gerçekle örtüşmediğini ileri sürdü.

Osman Zolan Borç

"BÜŞÜKŞEHİRİN BORCU 441 MİLYON LİRA"

İlk olarak Denzli Büyükşehir Belediyesi’nin borç durumunu anlatan Zolan, “Büyükşehir’imizin gerçek mali yapısını anlatmak için karşınıza gelmiş bulunuyorum. Denizli Büyükşehir Belediyesinin mali tablosunu şöyle baktığımızda,  Güneş Enerji Santrali (GES) için alınan 2 milyar lira kredi ve bu krediden oluşan 750 milyonluk faiz borcu bulunmaktadır. Diğer işlerimizle ilgili de,  İller Bankasından aldığımız 734 milyonluk kredi bulunuyor.  Ayrıca Ali Marım Başkanımız zamanında yani 25 yıl önce Alman Kalkınma Bankası’ndan alınmış olan kredi ödemesi de,  bugüne kadar devam etti ve ondan kalan 79 milyon borç bulunmaktadır. Büyükşehir’imizin 58 milyon vergi borcuyla birlikte toplam büyük 3 milyar 621 milyon lira borcu bulunmaktadır. Devrettiğimiz gün ise,  banka hesabında 1 milyar 15 milyon para bıraktık. Artı GES‘le ilgili almış olduğumuz 2 milyar kredinin 1 milyar 365 milyon lirası da, şu anda GES‘te kullanmak üzere bankadan nakit olarak bulunmaktadır. Bunların toplamına baktığımızda 2 milyar 380 milyon lira şu anda Büyükşehrimizin hesabında bulunan mevcut aktiftir. Belediyemizin tahakkuk etmiş 800 milyon lirada alacağı söz konusudur. Bunların hepsini topladığımızda 3 milyar 180 milyon lira alacağı söz konusudur. Borcumuz 3 milyar 621 milyon lira iken, alacağımız ve bankadaki mevcudumuzla birlikte 3 milyar 180 milyon liramız var. İkisinin arasındaki fark 441 milyon borç olarak gözükmektedir. İçinde Ak Parti’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin İYİ Parti’nin meclis üyelerinin bulunduğu Denetim Komisyonu belediyemizin harcamalarını,  gelir ve giderlerini ve borç durumunu incelediğinde ilan edilen borçla örtüşmediği görüyoruz” dedi.

DESKİ’NİN DURUMUNU ANLATTI TOPLAM BORCU AÇIKLADI

Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ)’nin de kendine göre gelir ve giderleri olduğunu aktaran ve borç durumunu özetleyen Zolan, “Denizli’mizde su kaçaklarımızı önlemek, su kaçak oranını yüzde 65’ten 25’e çekmek, temiz suyu insanlarımıza ulaştırmak ve tabii ki sağlıklı temiz bir çevrede insanlarımızın yaşamasını sağlamak için yoğun alt yapıya girdik. Toplam 9 bin kilometre altyapıyı şehrimize kazandırdık. Dünya Bankasından kullandığımız 159 Milyon Euro borç ödenecek. Bu borç 1 yılda değil, 5 yıl içinde ödenecek bir borç değildir. 2046 yılına kadar her yıl dört taksitle ödemelerde ödenecek olan bir borçtur. 2024 yılında ödenecek rakam 350 milyon liradır. Bu da yıllık gider bütçesi 3,5 milyar olan DESKİ’nin yüzde 10’una tekabül etmektedir. Borcumuz olan 5 milyar 868 milyon liradan 374 milyon alacağımızı çıkardığımızda 5 milyar 494 milyar lira borç gözükmektedir. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ’nin borcunu topladığımızda ise, 5 milyar 935 milyon lira borcumuz bulunmaktadır” dedi.

“HAKETMEDİĞİMİZ SÖYLEMLER ORTAYA ATILIYOR”

Gerçeklerin bilinmesi için açıklama yaptığını belirten Zolan, “Gerçeklerin bilinmesi önemlidir. Sizlerinde gerçek rakamları bilmenizi arz ettim. Çünkü farklı farklı hak etmediğimiz noktada söylemler ortaya atılıyor. Sizlerinde tam bilgi sahibi olmaması sebebiyle, kafasından soru işaretleri oluşsun istemedim. Artık tartışma vakti değil,  artık konuşma vakti değil, artık iş yapma zamanı. Denizli’mizde birçok yapılması gereken işler mutlaka vardır. Artık her adım, her gün yeni işlerin ilave edilmesi ve yeni güzellerin ortaya konması günüdür” dedi.

Büyükşehirden Annelere Destek, Başvurular Yarın Başlıyor Büyükşehirden Annelere Destek, Başvurular Yarın Başlıyor

GES PROJESİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Güneş Enerji Santralinin önemine de değinen Zolan, “Güneş Enerji Santrali niçin önemli? Çünkü biz şehrimize vermiş olduğumuz suyu sağlarken elektrik kullanıyoruz. Suyu yerin altından yoğun enerji harcayarak çekiyor ve basıyoruz. Bu noktada enerji noktasında üst seviyede kullanım gerçekleşiyor. Tabii ki bu suyun maliyetine de yansıyor. İster istemez işte bu maliyete katlanmamak, elektriğimizi kendimiz üretmek adına şu anda güneş enerji yatırımı hızlı bir şekilde devam ediyor.  2 aya kadar  enerji santralimiz inşallah üretmeye başlayacak. Üretmeye başladığında yaklaşık 70 milyon ayda üretim gerçekleştirecek. 30 yıl boyunca da üretime devam edecek. Belediyemize, şehrimize bir akar olacak, gelecek nesillere nefes olacak" dedi.