304 Yılı Bir Kareye Sığdırdılar

Canlarını hiçe sayarak yangından kurtarma görevlerine kadar “Can Kurtarmak” için çalışan itfaiye görevlilerinin 304 yıl içinde değişimini yansıtan bir fotoğraf Denizli’de İtfaiye Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programda karelere yansıdı. 1714 yılında kurulan Türk İtfaiye Teşkilatında o ilk yıllarda ayakta çarık, günlük elbiseler ve ellerinde kovalarla yangına müdahale eden itfaiye çalışanlarından günümüzün tüm donanımlarına sahip itfaiyecilerini yansıtan o canlandırma büyük ilgi gördü.

ÖZEL HABER 28.09.2018, 10:54 28.09.2018, 18:18
banner858

Denizli Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Haftası ile itfaiye teşkilatının 304’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla geçtiğimiz gün bir tören düzenledi.  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın da katılımıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanında gerçekleşen törende Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin araç, gereç, donanım, nitelikli personel anlamında ulaştığı tablo göz doldurdu.

Etkinlikte kuruluştan bugüne itfaiye erlerinin nasıl bir değişim gösterdiğini anlatan bir canlandırma anı ise, itfaiyeciliğin gelişimini adeta gözler önüne sermeyi başardı. 7 gün 24 saat, 365 gün, bayram seyran demeden çalışan ve can kurtarmaya devam eden itfaiyecilerin o canlandırma anı fotoğrafına bakıldığında 304 yıl önce ayaklarda çarık, ellerde kova ve yangında anında tutuşacak günlük elbiselerden başka bir şeyleri olmadığı görüldü. 1990-2000’li yıllarda ise itfaiyecililerimizin üzerinde yangında anında tutuşacak bir yelek, bir kask ve çizmeden oluşan donanımından başka bir şeyleri yoktu. Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekiplerinin günümüzde bir yangında itfaiye erini koruyacak ve çalışmalarına destek olacak yanmaz, su geçirmez elbiseleri ve donanımlarıyla gelinen nokta hem gururlandırdı hem de sevindirdi. Sadece yangın değil kazalarda, kurtarma görevlerinde itfaiye ekiplerinin tam donanımlı teknolojik ekipmanları ve nitelikli personelleriyle göz doldurdu.

ÖZKAN TOKMAK

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir