Sarayköy ilçesi, Gerali mevkiinde jeotermal sondajı sırasında kontrolden çıkan ve yaklaşık 15 gün boyunca kaynağını yüzeye fışkırtan kuyu ülke gündemine oturmuştu. Patlamanın ilk gününde kuyuya beton dökülmek istenmiş fakat başarılı olunamamıştı. Ekiplerin kuyuyu yine beton dökerek kapattığı ortaya çıktı. Kontrolden çıkan kuyuya 160 ton beton döküldüğü, 600 metreye kadar kuyunun güvenliğin sağlandığı ve hiç kaçak kalmadığı öğrenildi. Ekipler bölgede çalışmalarını sürdürürken tam bir güvenlik sağlamak amacıyla operasyonlarını sürdürüyor.

 Şu ana kadar devlet yetkililerinden hiçbir açıklama yapılmazken ilk defa Sarayköy Belediye Başkanı açıklama yaptı.

Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya vatandaşlara seslenerek hukuki olarak haklarını aramak isteyenlere yardımcı olacaklarını söyledi. Kuyunun kapatılmasının ardından bir video hazırlayan Konya, “Hep beraber sıkıntılı bir süreç geçirdik. Operasyonlar bitmek üzere. Kuyu kapatıldı. Ekiplerin yaptığı müdahale sonuç verdi. Gaz salınımı ve ses sorunu sona erdi. Nihai olarak sorun ortadan kalktı” dedi.

GÖREVLERİNİ YAPMAYA DAVET EDİYORUM

DENİB Akademi’den ‘AB Standartlarında Sürdürülebilirlik’ Toplantısı DENİB Akademi’den ‘AB Standartlarında Sürdürülebilirlik’ Toplantısı

Konya sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimize geçmiş olsun. Vatandaşlarımız çok sıkıntı çekti. Hepsinin farkındayız ve gözlüyoruz. 15 gün boyunca hummalı bir çalışma oldu. Patlama nedeniyle yaşanan sıkıntıyı gidermek kolay olmadı. Onlarca çalışanın emeğinin zayi olmaması bizi mutlu etti. Onlar da zor zamanlar geçirdi. Vatandaşlarımız ise çok yıprandı. Hem gürültü, hem koku büyük sıkıntı yaşattı. Çok şükür an itibariyle bu süreç ortadan kalktı”

Süreç boyunca resmi makamların açıklama yapmadığına dikkat çeken Konya; “En büyük sıkıntımız bir açıklamanın olmamasıydı. Bunun muhatabı biz olmamamıza rağmen vatandaş bu süreçte bizden bilgi aldı. Her şey bitti diyemem. Özellikle kuyu kirlilik oluşturdu. Evlerin camına korkuluğuna kadar sıkıntı yaşandı. Vatandaşın psikolojisi bozuldu. Bunun bir yaptırımı olur mu bilemem. Çevre Bakanlığı ve sağlık Bakanlığı ile firma yetkililerine yönelik kanuni haklarınızı arayabilirsiniz. Özellikle patlama sırasında her iki bakanlığı bir açıklama yapmaması vatandaşı tedirgin etti. Vatandaşın sağlığında bir sıkıntı olur mu bilmiyoruz. Takipçisi olacağız. Sarayköy için detaylı bir tarama talep edeceğiz. Kurumları bu saatten sonra  görevlerini yapmaya davet ediyorum”