Denizli’de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi işçilerinin ‘Eşit işe eşit ücret’ talebiyle yürüttüğü mücadele sürüyor. 3 aydır yapılan görüşmelerden karşılık alamayan Sağlık-İş üyesi işçiler hastane önünde ve yemekhanede eylem ve yürüyüşler düzenledi.

CHP’li Arpacı, “Okutamadık, Okurken Çalışmaya Mecbur Ettik Ve Ne Yazık Ki Yaşatamadık” CHP’li Arpacı, “Okutamadık, Okurken Çalışmaya Mecbur Ettik Ve Ne Yazık Ki Yaşatamadık”

PAÜ Hastanesi yönetimi talepleri konuşmak yerine işçilerin ‘Eşit işe eşit ücret’ talebini ‘haksız’ bir talep olarak niteleyip bir sonraki sözleşme tarihini işaret etti. Hastane yönetimi ayrıca TİS’teki taleplerin tamamının karşılandığını iddia etti, sendika yalanladı.

Hastane yönetimi yaptığı açıklamada 2023-2024 TİS ve ek protokolünün imzalandığını belirterek, “Çalışanlarımızın bu talebi haklı bir talep olmayıp kendilerine TİS ve Kamu TİS Çerçeve Anlaşma Protokolü dahilinde verilen tüm haklar yerine getirilmiştir” sözleriyle taleplerin karşılandığını iddia etti. İşçilerin ek protokol talebini haklı bir talep olarak görmeyen hastane yönetimi taleplerin bir sonraki TİS döneminde değerlendirileceğini belirtti. İşçilerin bağlı olduğu Sağlık-İş İzmir Şube yönetimi de yaptığı açıklamayla hastane yönetiminin tavrına tepki gösterdi.

“TİS’TEKİ TALEP HALEN KARŞILANMADI”

Sağlık-İş açıklamasında kanun ve uluslararası sözleşmelere işaret ederek, işçilerin TİS maddelerini ek protokol ile değiştirme, düzeltme ve iyileştirme hakları olduğunu vurguladı. PAÜ Hastanesinin açıklamasında bahsedilen ek protokolün KÇP’ye uyum sağlanması amacıyla imzalanan bir ek protokol olduğunun altını çizen Sağlık-İş yönetimi ayrıca TİS’teki haftalık çalışma saatinin düşürülmesi talebinin de halen karşılanmadığını belirtti. Yapılan açıklamada, TİS 22. Maddesinde personel alımları neticesinde haftalık çalışma saatinin 40 saate düşürüleceği ibaresi geçmesi ve iki seferde toplam 134 personel alımına rağmen bu talebin halen karşılanmadığı kaydedildi.

“DERDİMİZ İNSANCA YAŞAMAKTIR”

Sağlık-İş yönetimi, rektörlük işçilerinin haftalık 40 saat çalışarak yüzde 49 zam alması ve aynı kurum olan PAÜ Hastaneleri çalışanlarının haftalık 45 saat çalışmasına rağmen yüzde 32 zam almasındaki eşitsizliğe karşı ‘Eşit işe eşit ücret’ talebiyle mücadeleyi sürdüreceğini belirtti. Sendika son olarak, “PAÜ Rektörlüğü tarafından yapılan kamuoyu duyurusu gerçekleri yansıtmamaktadır. İşçi sınıfının bu haklı mücadelesine emeğimizin karşılığını eksiksiz alıncaya ve verilen sözler tutuluncaya kadar devam edeceğiz. Derdimiz insanca yaşamak içindir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: EVRENSEL