Cumhuriyetimizin 100. yılında bu yüz yıla tanıklık etmiş ve katkıda bulunan akademisyenlerin ağırlandığı etkinliğe Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar, Prof. Dr. Durmuş Akalın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müzik dinletisi ve protokol konuşmaları ile devam eden programda sırası ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan konuşmalarını gerçekleştirdi.

WhatsApp Image 2023-10-28 at 16.53.46 (1)

“BİZLERİN VARLIĞININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİDİRLER.”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Sağlık tarihi yönünden Türkiye Cumhuriyeti'ndeki en önemli olaylardan biri kuşkusuz Sağlık Bakanlığı'nın kuruluşudur.  Türkiye Cumhuriyeti dünyada, sağlık hizmetlerinin bakanlık düzeyinde temsil edildiği ilk birkaç ülkeden biri olmuştur. Sağlık Bakanlığının kuruluşu ile birlikte üniversitelerdeki tıp eğitiminin çağdaş normlarla düzenlenmesi, Almanya’dan gelen hocalarla birlikte ilk hocalarımızın yetişmesi ve eğitimlerin düzenlenmesi bugün geldiğimiz noktanın kilometre taşlarıdır. Büyük Atatürk herşeyden önce, ‘Ulusumuzu güvenlik içinde yaşatmak temel amaçlarımızdan biri olduğu gibi onun sağlığına özen göstermek ve olanaklarımız ölçüsünde toplumsal acılarımıza çözüm bulmak hükümetimizin genel görevlerinden biridir.’  biçimindeki etik ilkeyi harekete geçirerek bugünkü 100 yıllık birikimin duvarlarını örmüş ve biz sağlık ordusunun var oluşunu gerçekleştirmiştir. İşte şu anda karşınızda bulunan aziz hocalarımız bu varoluşun yapı taşları olup, bugün burada Bizlerin varlığının en önemli nedenleridirler.”

WhatsApp Image 2023-10-28 at 16.53.48 (3)

“ELLERİ ÖPÜLESİ HOCALARIMIZLA BERABERİZ”

Törende bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan hocalarına hitaben “Ne mutlu bizlere! Sizler hayatınızı, gençliğinizi yaşama yerine çalışmayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi tercih ettiniz.” Dedi. Rektör Kutluhan konaşmasında şu görüşlere yer verdi: “Bugün burada; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Hayatta tam zevk ve saadet ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti için çalışmakta bulunabilir’ sözünü yerine getirmiş başımızın tacı, elleri öpülesi hocalarımızla beraberiz. Böylece vatanın ve milletin geleceğine zevkle ve aşkla nasıl çalışıp başardıklarını kendilerinden dinleyeceğiz. Sizler gibi hocalarımızın Cumhuriyetimizin ayakta durması, çağdaş medeniyetler seviyesine ve üstüne ulaşması yolundaki kat ettiği mesafede katkıları çok büyüktür. Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşıyorsak başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatana canını feda etmiş tüm şehitlerimize ve bu vatanın gelişmesi için her alanda çalışmış, üretmiş, eğitim vermiş, öğretmiş tüm hocalarımıza borçluyuz. Tıp alanında dünyada sayılı ülkeler arasında isek, ciddi bir sağlık turizmi gelişmiş ise bunun da kahramanlarından birkaç hocamız bugün bize çok büyük onur, gurur, şeref vererek aramızdalardır.

WhatsApp Image 2023-10-28 at 16.53.46

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Cumhuriyetimizin 100. yılında üniversitemiz birçok etkinlik yapmaya devam ediyor. Bizler de bu etkinliklere katılmaya gayret gösteriyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmak üzere silah arkadaşlarına ve tüm şehitlerimiz ile gazilerimize minnet ve şükranlarımı arz ediyorum. Tabi ki bize düşen bu mirasa, bu emanete sapasağlam sahip çıkmaktır. Daha iyiye, daha güzele, daha yukarıya taşımaktır.

Denizli İYİ Parti’de Eski Başkan İstifa Etti Denizli İYİ Parti’de Eski Başkan İstifa Etti

Bugün Sayın Rektörümüzün bilgi birikimi olan çok değerli hocalarımızı Üniversitemize davet etmiş olmaları çok çok kıymetlidir. Pamukkale Üniversitesi vefalı bir üniversitedir. Rektörümüzü bu noktada tebrik ediyorum. Denizli olarak Üniversitemizle gurur duyuyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi arasında birçok alanda iş birliği yaparak Denizli’mize ve geleceğimize katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz.”

WhatsApp Image 2023-10-28 at 16.53.46 (3)

Açılış konuşmalarının ardından program Tıp Duayenlerinin 100. Yıl Buluşması başlıklı panel ile devam etti. Moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yaptığı panelde; Biruni Üniversitesi Anatomi Ana Bilim Dalı (Emekli) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sınav, Başkent Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Haberal, Ege Üniversitesi Neroşirürji Ana Bilim Dalı (Emekli) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Saffet Mutluer, Gazi Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Akyıldız, İstanbul Üniversitesi Dâhiliye Ana Bilim Dalı (Emekli) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Dilşen, Ege Üniversitesi Pediatri Ana Bilim Dalı (Emekli) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Kültürsay birikimlerini izleyicilerle paylaştılar.

Programın diğer yarısında ise Tıp Eğitiminin 100 Yıllık Yolculuğu adlı panel Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdelmoderatörlüğündeyapıldı. Tıp Eğitiminin 100 Yıllık Yolculuğu adlı panelde ise Okan Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Baskan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Gürpınar, Acıbadem Üniversitesi Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Altıntaş birikimlerini katılımcılarla paylaştılar.