PAÜ Tıp Fakültesi toplantı salonunda düzenlenen çalıştaya Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, Fakülte Dekanları ve MYO Müdürleri katıldı.

WhatsApp Image 2023-11-17 at 17.52.50 (3)

PAÜ’de Mezuniyet Törenine Çift Diploma Damgası PAÜ’de Mezuniyet Törenine Çift Diploma Damgası

TIP FAKÜLTESİ DEKANI ÖZDEL: “BİZ BU EĞİTİME İNANIYORUZ VE GÖNÜL VERDİK.”

Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştayda ilk olarak Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel konuşma yaptı. Dekan Özdel yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bugün burada toplanmamızın nedeni bugünkü çalıştayımızın amacı Sayın Rektörümüzün Probleme Dayalı Öğrenimin şu an ülkemizdeki en ideal eğitim sistemi olması ile ilgili ön görüşleri ile Üniversitemizde harekete geçirilmesi ve Tıp Fakültemiz dışındaki diğer fakültelerimizde de bu öğrenim modelinin harekete geçirilmesidir. Biz bu eğitime inanıyoruz ve gönül verdik. Biliyorsunuz Tıp Fakültesi 2000 yılından itibaren bu eğitim sistemini benimsedi. Sizlere bugün Tıp Fakültesi’nin bu eğitim sisteminin yarım gün teorik olarak Pazartesi günü ise pratik olarak bizzat öğrencilerle birlikte katılacağı salonlarda bu eğitimin nasıl uygulandığını göstereceğiz.”

WhatsApp Image 2023-11-17 at 17.52.50 (1)

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ GERÇEKTEN LİDER ÜNİVERSİTE POZİSYONUNA GEÇECEK.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bizim Üniversite olarak burada verdiğimiz herhangi bir dersin karşılığı mutlaka hayatta olduğu için bu dersin tartışması ya da her dersin tartışması değil belli alanlarda öğrenci ile bunun tartışmasını yapmak. Tabi bu konuyu anlatmak çok zordur. Bizim hayal ettiğimiz hoca öğrenci buluşması aslında probleme dayalı öğrenim metodunun ta kendisidir. Bu metot uygulama ile çok farklı bir şeydir. Konunun içerisinden öğrencinin onu çözümünü üretmesi gerekiyor. İşte burada bugün Tıp Fakültemizin uyguladığı metodu diğer fakültelerimize de uyarlamak üzere eğitim modelinin oluşturulması, uygulanması adına bunu nasıl uyarlarız onu göreceğiz. Ben iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Pamukkale Üniversitesi gerçekten lider üniversite konumuna geçecek buna inancım sonsuz ama eğitim modelinin oluşturulması uygulanması seneler alacağı için bunun ürünleri 4-5 yıl sonra almaya başlayabiliriz. Burada bu konuda tıp fakültemizin fedakârlığını görmezden gelemeyiz. Sizlerin adına kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Biz burada taklitten ziyade anlamsal ve felsefi bir anlayışı sizlerden bekliyoruz. İnşallah gelecek sene tüm fakültelerimizde böyle bir probleme dayalı öğrenim metodunun uygulandığını görmek istiyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, Prof. Dr. Esat Adıgüzel’in gerçekleştirdiği PDÖ örneği izleme, Öğrenmenin Bileşenleri Ve Erişkin Öğrenmesi, Probleme Dayalı Öğrenme Bileşenleri ve Özellikleri gibi konularda gerçekleştirdiği sunumla devam etti.