Cumhur İttifakı’nın Pamukkale Adayı Halil Pekdemir, 2004-2011 yılları arasında İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulundu. O zamanlar henüz büyükşehir olmayan Denizli, 1 merkez ilçe, 18 ilçe, 67 belde ve 365 köyden oluşuyordu. Nüfusunun yarısına yakının yaşadığı kırsal bölgelerde hizmeti belediyeler değil İl Genel Meclisi veriyordu. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti’den İl Genel Meclisi Üyesi hemen ardından da İl Gene Meclisi Başkanlığına seçilen Halil Pekdemir, seçim çalışmaları sırasında o yıllarda yaşadığı bir anısını paylaştı.

I M G 20240319 W A0029

O TUHAF DİYALOĞU 20 YIL SONRA ANLATTI

Hem İl Genel Meclisi Başkanlığı hem de Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekilliği görevlerinde bulunan ve bu yönüyle Pamukkale yerel seçimlerinin en tecrübeli ismi olan Halil Pekdemir, dönemin çok üst düzey bir bürokratı ile yaptığı konuşmada işittiklerinin kendisini nasıl üzdüğünü ve o gün aldığı kararla, nasıl bir İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığını 20 yıl sonra anlattı.

I M G 20240319 W A0027

Başkanların İlk İcraatı Takdir Topladı Başkanların İlk İcraatı Takdir Topladı

İMKANLARI ZORLAMAYA BAŞLADIK”

“İl Genel Meclis Başkanlığı yaptığım dönemde bugün Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların tamamını biz yapıyorduk. O dönemde 365 köy, 67 belde ve o zamanki sayısıyla 18 ilçeye hizmet veriyorduk” diyen Pekdemir, “Köylerimizin yol, su, altyapı gibi sorunları vardı. Köylerin yolları çamur içindeydi. Genel olarak sorunları belirledikten sonra köy yollarına kilit taşı ile yapmaya karar verdik ve bu konuda programlar yapıp imkanları zorlayarak bunun yolunu aramaya başladık” diye konuştu.

I M G 20240319 W A0028

“KÖYLÜLER ÇAMURA BASMAYA ALIŞIKTIR” DEDİLER

Yapmayı planladığımız çalışmalar için kaynak ararken yaptığımız ziyaretlerden birinde bürokratlardan birisi bana ‘Köylüler çamura basmaya alışıktır. Kilit taşına ne gerek var’ dedi. Bu söz köylerde yaşamın zorluklarını bilen bir köy çocuğu olarak benim çok zoruma gitti” diyerek yaşadığı hayal kırıklığını paylaşan Pekdemir’in 2004’te İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildiğinde hesaplarında milyonlarca lira olduğunu gördü. “Köylüler hizmet bekliyor, bürokrasi paranın faiziyle İl Özel İdaresine birtakım yatırımlar yapıyordu” diyen Pekdemir, yoğun çabanın ardından o paraları köylülere hizmet için kaynağa dönüştürdüklerini söyledi.  Bu mücadelesini “O günden sonra köy yollarını kilit taşı yapmak ve çamurdan kurtarmak için daha çok program yaptık ve inatla üzerine gidip 10 yıl boyunca 365 köyümüzü çamurlu yollardan kurtarmanın mücadelesini verdik” sözleriyle anlatan Pekdemir, “Allah’a şükür bunda da başarılı olduk” dedi.