Denizli'de 29 Nisan Pazartesi günü Sarayköy ilçesindeki JES kuyusunda gerçekleşen patlama nedeniyle açığa çıkan zehirli gaz salınımı 5'inci gününde de devam etti. İtfaiye, MTA ve çeşitli kurumların su ve beton dökme yöntemiyle müdahalesine rağmen jeotermal kuyudan akışkan ve gaz salınımına çözüm üretilemedi. Bugün Büyük Menderes Çevre ve Ekoloji Derneği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdi. Dernek ayrıca kuyunun kaçak olduğu iddialarına ilişkin bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi istedi.

261640

"HALK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Dernek Başkanı Ayşe Hazer, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çallıca ve dernek avukatı Yağmur Yalçın imzalı dilekçede "Patlama nedeniyle ortaya çıkan sızıntı; ağır metaller ve yüksek düzeyde Hidrojen sülfür gazı içermektedir. Hidrojen Sülfür gazına yüksek düzeyde maruz kalındığında söz konusu gazın insanlar ve doğadaki canlılar üzerinde öldürücü etkisi de bilinmektedir. Patlama sonrası bölgede oluşan sızıntının bölgedeki tarım alanlarını tehlikeye soktuğu, halk sağlığını olumsuz etkileyeceği ortadadır" ifadeleri yer aldı.

"KAÇAK KUYU İDDİASI"

İlgili sondajı yürüten şirket tarafından bölgede kaçak olarak faaliyet yürütüldüğü, ilgili izinlerinin mevcut olmadığı bilgisi çevre halkı tarafından ileri sürüldüğü belirtilen dilekçede bilgi edinme kanunu çerçevesinde şirket ve ilgili izinler hakkında bilgi istendi. Son olarak varsa iznin iptal edilmesi istendi. 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

KESK Otoyoldaki Direnişteki İşçileri Ziyaret Etti KESK Otoyoldaki Direnişteki İşçileri Ziyaret Etti