Sağlık Bakanlığı 27 Bin Personel Alacak Sağlık Bakanlığı 27 Bin Personel Alacak

Denizli Jeopark Çalışma Grubu farkındalık oluşturma eylem planı çerçevesinde Sarayköy Belediyesi ev sahipliğinde, Attouda ve Denizli Traverten Jeoparkı tanıtım konferansı ve fotoğraf sergisi düzenlendi. Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergi ve konferansa Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Müdür Yardımcısı Hayrullah Akgün,  Denizli Müze Müdürü Nail Uyar, Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz, Prof. Dr. Halil Kumsar, Prof. Dr. Mehmet Özkul, Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, ilçe protokolü, Hisar Mahallesi sakinleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

2-84

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Etkinlikte ilk olarak;  Denizli Fotoğraf Derneği (DENFOT) ve Denizli Fotoğraf Sanat Derneği (DEFSAD) üyelerinin fotoğraflarından oluşan serginin açılışı yapıldı. Protokol üyeleri, sergide yer alan fotoğrafları inceledi. Konferansın açış konuşmasını ise, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş yaptı.

1-124

 “KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”

Zengin toprakları ve kaynaklarıyla Sarayköy’ün Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Özbaş, “Jeotermal kaynaklarıyla, termal turizmiyle, tarımsal faaliyetleriyle, üretimiyle, sanayisiyle, ticaretiyle Sarayköy ülkemizde öne çıkmış birçok önemli ilçeden bir tanesidir. Attouda Antik Kentimizde 2700 yıldır hayatın devam ettiği, birçok medeniyeti bağrına basmış. Miras değerlerimizden bir tanesi Attouda bizim heyecanımız, aşkımız ve geleceğimiz. Belediye Başkanlığımın ikinci döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Pamukkale Üniversitesi, Sarayköy Belediyemizin işbirliğiyle araştırma başkanımız Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı hocamızla beraber 3. yılımızda yüzey araştırmalarımızı tamamladık. Ekim-Kasım aylarımızda Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yıl içinde kazı çalışması inşallah başlayacak” dedi.  

7-19

“EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk ise, “Denizli Traverten Jeoparkının ilçemiz adına, bölgemiz adına çok önemli katkılar sağlanacağına eminim. Denizli turizm anlamında gerçekten değer sahibi. Daha da ileriye nasıl götürürüz, dünyada yerimizi nasıl pekiştiririz, çoğaltırız bunlar bizler için önemli. Burada da değerli bilim insanlarımız sayesinde emin adımlarla ilerliyoruz. Vatandaşlarımız da bu yönde bilinç arttıkça daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.  

9-11

ATTOUDA’YI ANLATTI

Attouda ve Denizli Traverten Jeoparkı konferansında konuşmacı olarak yer alan PAÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, Attouda Antik Kenti’nin coğrafi yapısını, yerleşimini, geçmiş kültürünü, tarihi bilgileri ve nüfus yerleşkesini detaylı olarak katılımcılarla paylaştı. Attouda Antik Kenti’nin diğer antik kentlerden ayıran özelliğinin yaşamın hala devam etmesi olduğunu belirten Doç. Dr. Bilge Kolancı, “ İlerleyen dönemlerde kazı çalışmalarına başladığımızda konut dokularını korumak için restore etmek ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Kuzey tarafındaki boşluklarda da kazı çalışması yaparak antik kenti ortaya çıkarmak istiyoruz. Çalışmalara başlamadan önce Attouda Antik Kenti’nin elimizdeki verilerle MÖ 2.yy’da Helenistik dönemde kurulmuş olduğunu biliyorduk. Ancak yüzey araştırmasında bulduğumuz seramik parçaları bize antik kentin M.Ö 7.yy kadar uzandığını ve kentin geçmişini 500 yıl daha geriye gittiğini gösterdi” diyerek bilgi verdi. 

6-35

SARAYKÖY’ÜN JEOSİT ALANLARI

Jeoparkın ne olduğu konusunda açıklamalar yaparak dünyada ve Türkiye’de jeopark sürecini, jeoparkın bölgeye ve ülkeye neler kazandıracağını anlatan Prof. Dr. Mehmet Özkul “Sürdürülebilir kalkınma aracı olarak UNESCO küresel jeoparkları” temalı konuşmasını yaptı.Özkul, Sarayköy’de jeosit alanlarını sıraladı. Doğal jeositlerde tekkehamam, kızıldere jeotermal sahasının olduğunu, tarihi ve kültürel jeositlerde Sultan Sarıbaba Türbesinin, Ahmetli Köprüsünün, Sarayköy tren istasyonunun  ve Tekke caminin yer aldığını söyledi. Arkeolojik jeositler arasında da Attouda Antik Kenti’nin bulunduğu bilgisini verdi. Konuşmaların ardından Başkan Özbaş, Doç. Dr. Bilge Kolancı’ya ve Prof. Dr. Mehmet Özkul’a hediye takdim etti.